.
میانگین زمان بین خرابی ها (MTBF) در هارد دیسک چیست؟

MTBF، میانگین زمان بین خرابی ها، تخمینی است از مدت زمانی که هارد دیسک یا سایر درایوهای ذخیره سازی قبل از از کار افتادن دوام می آورد. MTBF با تقسیم تعداد ساعات کارکرد درایو در آزمایش بر تعداد دفعات شکست آن محاسبه می شود. زمان می تواند بین ۱۰۰۰۰۰ ساعت تا ۱ میلیون ساعت یا بیشتر باشد.
هنگام خرید یک هارد دیسک جدید یا SSD، دانستن MTBF آن برای درک کیفیت و طول عمر محصول ضروری است. در اینجا نگاهی دقیق تر به معنای دقیقاً چیست و چرا اینقدر مهم است.

MTBF چیست؟

به بیان ساده، MTBF یا میانگین زمان بین خرابی ها، زمان تخمینی است که برای از کار افتادن یک دستگاه طول می کشد. بسته به اینکه از چه کسی بپرسید (یا کدام شرکت محصول را تولید می کند)، چند روش مختلف برای محاسبه MTBF وجود دارد. در هسته خود، محاسبه MTBF یک فرآیند ساده برای تجزیه و تحلیل مدت زمانی است که هارد دیسک، SSD یا سایر محصولات کار می کند و میانگین آن را با تعداد دفعات خرابی آن محاسبه می کند. این به شما میانگین زمان بین شکست ها را می دهد.

به عنوان مثال، محصولی که ۲۴ ساعت قبل از مواجهه با مشکل کار می کند، امتیاز MTBF را ۲۴ ساعت دریافت می کند. محصولی که ۲ خرابی را در ۲۴ ساعت تجربه کند، امتیاز MTBF 12 را دریافت می کند (یعنی ۲۴ ساعت / ۲ خرابی = ۱۲).

البته، زمانی که زمان‌های اجرا طولانی و خرابی‌های متعدد را انجام می‌دهید، این کمی پیچیده‌تر می‌شود، اما مفهوم اصلی یکسان باقی می‌ماند.

چرا MTBF مهم است؟

اگر به دنبال خرید یک هارد دیسک جدید هستید، MTBF یکی از مهم ترین عواملی است که باید در نظر بگیرید. هارد دیسک‌ها به‌عنوان راه‌حل‌های ذخیره‌سازی بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرند و به شما امکان می‌دهند تا سال‌ها به فایل‌ها و داده‌های خود دسترسی داشته باشید. به همین دلیل، شما می خواهید محصولاتی را خریداری کنید که مقادیر MTBF زیادی را ارائه می دهند. محصولاتی که می توانند برای مدت طولانی بدون مواجهه با خرابی کار کنند، بیشتر از محصولاتی با ارزش MTBF پایین، فایل های شما را حفظ می کنند.

وقتی هارد دیسک شما از کار می افتد چه کاری باید انجام دهید

مواجهه با خرابی لزوماً به این معنی نیست که درایو شما کاملاً بی استفاده است و فایل های شما از بین رفته است. با این حال، احتمالاً باید یک فرآیند بازیابی گسترده را طی کنید یا با یک متخصص برای کمک به بازیابی هر چیزی در درایو مشورت کنید. این همچنین سردردی است که در صورت خرید هارد دیسک مناسب (تقریباً) کاملاً قابل اجتناب است.

از MTBF برای خرید هوشمند استفاده کنید

متأسفانه، رتبه‌بندی‌های MTBF بی‌خطا نیستند. بسیاری از تولیدکنندگان مقادیر MTBF خود را با اجرای یک درایو برای هزاران ساعت متوالی و محاسبه زمانی که در نهایت شکست می‌خورند محاسبه می‌کنند. اما این لزوماً نشان دهنده نحوه استفاده شما از درایو در خانه نیست. بسیاری از مردم درایوهای خود را در فواصل زمانی معین روشن و خاموش می کنند، آنها را حذف نصب و دوباره نصب می کنند، یا به سادگی آنها را در اتاقی که خارج از دمای بهینه برای حداکثر کارایی است، نگهداری می کنند، که همه اینها می تواند بر میزان دقیق بودن مقدار MTBF فهرست شده تأثیر بگذارد.

به دلیل تفاوت در نحوه آزمایش درایوها در مقایسه با نحوه استفاده از آنها، تشخیص یک MTBF واقعی می تواند دشوار باشد. به این واقعیت توجه کنید که برخی از تولیدکنندگان ممکن است از فرمول های کمی متفاوت برای محاسبه MTBF استفاده کنند، و واضح است که مقادیر MTBF نباید به صورت اسمی در نظر گرفته شوند.

علیرغم کاستی هایی که دارد، MTBF یکی از بهترین راه ها برای سنجش قابلیت اطمینان هارد دیسک شما است. شرط مطمئن دیگر خرید محصولات از برندهای معتبر مانند وسترن دیجیتال و سیگیت است. این تولیدکنندگان در ساخت محصولات قابل اعتمادی که باید سال ها قبل از بروز مشکل دوام بیاورند، شهرت دارند.

اگر به چیزی واقعاً قابل اعتماد نیاز دارید، به محصولاتی از برندهای معتبر که امتیاز MTBF را بیش از یک میلیون ساعت ارائه می دهند مانند IronWolf Pro Seagate بچسبید. باز هم، این بدان معنا نیست که درایو شما یک میلیون ساعت قبل از خرابی کار می کند (بلکه، این یک عدد متوسط ​​بر اساس آزمایش سازنده است)، اما تعداد زیادی مانند این باید در هنگام خرید به شما آرامش خاطر بدهد.

اگر می‌خواهید از درایو خود فقط برای ذخیره‌سازی کوتاه‌مدت استفاده کنید، می‌توانید از چیز کوچک‌تری خلاص شوید. ما توصیه می کنیم با قابل اعتمادترین محصولی که می توانید خریداری کنید. اما اگر بودجه‌ای ندارید و فقط از درایو خود برای انتقال سریع فایل‌ها استفاده می‌کنید، چیزی ارزان‌تر با MTBF کمتر می‌تواند ارزش خوبی داشته باشد، مانند WD Red Plus.

مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ حتماً با راهنمای ما مشورت کنید که بهترین هارد دیسک های خارجی را مشخص می کند. و اگر محصولی با ظاهر خوب پیدا کردید که MTBF خود را تبلیغ نمی کند، برگه مشخصات آن را از سازنده جستجو کنید. از طرف دیگر، می‌توانید به دنبال طول گارانتی آن بگردید – به شما ایده می‌دهد که درایو چقدر طول می‌کشد قبل از اینکه شروع به جستجوی جایگزین کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.