.
(Rosetta 2) روزتا ۲ در مک چیست؟

اگر مکی دارید که از Apple Silicon استفاده می کند، ممکن است درباره Rosetta 2 شنیده باشید. این بخش مهمی از macOS است که سازگاری با برنامه های طراحی شده برای مک های اینتل را امکان پذیر می کند. توضیح خواهیم داد

روزتا به برنامه‌های مک اینتل اجازه می‌دهد روی سیلیکون اپل اجرا شوند

همانطور که احتمالا می دانید، اپل خط تولید مک خود را برای استفاده از پردازنده های طراحی شده سفارشی خود بر اساس معماری Arm تغییر داده است. اپل اولین رایانه های مک را با Apple Silicon در نوامبر ۲۰۲۰ منتشر کرد. در حالی که اکثر برنامه ها برای اجرا به صورت بومی در Apple Silicon به روز شده اند، هنوز برخی از آنها هنوز به روز نشده اند. اینجاست که Rosetta 2 وارد می شود.

Rosetta 2 یک لایه ترجمه برای اجرای برنامه های مبتنی بر اینتل در Apple Silicon Mac است. از ترجمه باینری پویا برای تبدیل کد x86_64 به معماری Arm64 استفاده شده توسط تراشه های M1 و M2 استفاده می کند. به این مک‌های جدید اجازه می‌دهد برنامه‌هایی را اجرا کنند که به‌روزرسانی نشده‌اند تا به‌طور بومی روی Apple Silicon اجرا شوند.

اپل اولین بار Rosetta 2 را با انتشار macOS Big Sur 11.0 در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد. نام آن اشاره ای به سنگ روزتا است که کلید ترجمه بسیاری از متون باستانی بود. “۲” در انتهای نام به این واقعیت اشاره دارد که این نسخه دوم ترجمه روزتا است. Apple Rosetta اولیه به برنامه‌های PowerPC اجازه می‌داد تا در سال ۲۰۰۶ بر روی مک‌های اینتل اجرا شوند.

نحوه استفاده از Rosetta 2

اگر صاحب یک Apple Silicon Mac هستید، macOS به طور خودکار Rosetta 2 را هنگامی که برای اولین بار سعی می‌کنید یک برنامه اینتل را اجرا کنید که به‌روزرسانی نشده است را نصب کنید. در اولین اجرا، از شما خواسته می شود که Rosetta 2 را نصب کنید. وقتی پنجره “You need to install Rosetta” را مشاهده کردید، روی “Install” کلیک کنید.

پس از نصب Rosetta 2، برنامه‌های مک اینتل را که هنوز بومی Apple Silicon نیستند، بی‌صدا ترجمه می‌کند. این بدان معنی است که هنگام اجرای برنامه از طریق Rosetta 2 نباید هیچ تفاوتی در عملکرد مشاهده کنید. این بسیار چشمگیر است که چقدر خوب کار می کند.

نکات بیشتر روزتا ۲

اگر مطمئن نیستید که برنامه ای در Rosetta 2 اجرا می شود، می توانید با باز کردن برنامه Activity Monitor بررسی کنید. در Activity Monitor، تب CPU را انتخاب کنید. اگر برنامه ای در روزتا ۲ اجرا می شود، در ستون “Kind” به عنوان “Intel” برچسب گذاری می شود.

همچنین، اگر برنامه‌ای یک باینری جهانی باشد (به این معنی که می‌تواند به صورت بومی روی هر دو سیستم عامل Mac Silicon Intel و Apple اجرا شود)، می‌توانید برنامه را مجبور کنید در Rosetta 2 اجرا شود. به طور معمول، شما نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، اما گاهی اوقات ممکن است نسخه اینتل برنامه با نسخه سیلیکون اپل متفاوت باشد.

برای اجبار یک برنامه به اجرا در Rosetta 2، آن را در Finder بیابید، روی نماد برنامه کلیک راست کرده، سپس «دریافت اطلاعات» را انتخاب کنید. در پنجره دریافت اطلاعات، کادر کنار «Open Using Rosetta» را علامت بزنید.

پس از آن، پنجره Info را ببندید و برنامه را از روی آن نماد اجرا کنید. در روزتا ۲ بارگیری می‌شود. در حالت ایده‌آل، نیازی به انجام آن نخواهید داشت، اما اگر بخواهید این گزینه همیشه وجود دارد. موفق باشید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.