.
Microsoft Pluton در مقابل TPM شباهت ها و تفاوت ها

مایکروسافت پلوتون یک فناوری نسبتا جدیدتر از TPM است.
اگر Microsoft Pluton در مقابل TPM را مقایسه کنیم، می‌توانیم تفاوت‌ها و شباهت‌هایی را از نظر ویژگی‌ها، عملکرد و اثربخشی پیدا کنیم.
این مقاله اطلاعات ضروری دیگری را در مورد این دو تراشه امنیتی برای دستگاه های ویندوزی توضیح می دهد که ممکن است بخواهید بدانید.

آیا در مورد پلوتون مایکروسافت کنجکاو هستید؟ آیا می خواهید تفاوت بین این پردازنده امنیتی جدید و پردازنده محبوب موجود را بدانید؟ این مقاله همه چیز در مورد Microsoft Pluton در مقابل TPM است.

مایکروسافت قبلاً پردازنده امنیتی خود را با نام Microsoft Pluton معرفی کرده بود. در حال حاضر به عنوان آینده نسل بعدی رایانه های شخصی ویندوزی، لپ تاپ ها و تب ها شناخته می شود. همچنین، بسیاری از مردم شروع به در نظر گرفتن آن به عنوان یک جایگزین قدرتمند برای TPM کرده اند.

همانطور که به نظر می رسد MS Pluton یک جایگزین باشد، آینده TPM چگونه خواهد بود؟ همچنین، در مورد این دو تراشه، به ویژه پلوتون، سردرگمی زیادی در بین مردم وجود دارد.

در این مقاله سعی می کنیم به تمام این سردرگمی ها پایان دهیم تا بتوانید این دو ماژول امنیتی را به درستی درک کنید، تفاوت های آنها را بیابید و برخی از اطلاعات کلیدی ضروری را بدانید.

یک پردازنده امنیتی چه کاری انجام می دهد؟

یک پردازنده امنیتی یک تراشه اختصاصی است که در دستگاه‌های مدرن یا ریزپردازنده‌ها تعبیه شده است که اقدامات امنیتی متعددی را انجام می‌دهد که امنیت را بهبود می‌بخشد و در برابر تهدیدات امنیتی مختلف از جمله حملات سایبری مقاومت ایجاد می‌کند.

بدون تراشه امنیتی، ما نمی توانیم هیچ دستگاه هوشمند مدرنی را تصور کنیم. اکنون یک استاندارد صنعتی بوده است. پردازنده های امنیتی مختلفی وجود دارد که در انواع مختلف دستگاه ها می بینیم. برخی از تراشه های شناخته شده HSM، TPM، Secure Enclave، Microsoft Pluton و غیره هستند.

TPM سالهاست که یک تراشه امنیتی استاندارد صنعتی برای رایانه های شخصی بوده است. با این حال، اخیرا مایکروسافت پلوتون وارد رقابت شده است. بنابراین، ما در این مقاله در مورد این دو ماژول امنیتی صحبت خواهیم کرد و تفاوت ها و شباهت ها را پیدا خواهیم کرد.

Microsoft Pluton در مقابل TPM: شباهت ها و تفاوت های بین دو پردازنده امنیتی

مایکروسافت پلوتون چیست؟

Microsoft Pluton Cloud Update

Microsoft Pluton یک پردازنده امنیتی برای دستگاه های هوشمند مدرن است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ برای کنسول های بازی Xbox معرفی شد. بعداً برای ایجاد امنیت بهتر در Azure Sphere معرفی شد. در این سال، پلوتون روی رایانه شخصی و لپ‌تاپ‌ها نیز فرود آمد.

پردازنده‌های لپ‌تاپ سری Ryzen 6000 AMD با MS Pluton تعبیه‌شده در آن عرضه شده‌اند. کوالکام و اینتل نیز با پردازنده های خود از پلوتون پشتیبانی می کنند.

مردم فکر می‌کنند که در آینده، پلوتون ممکن است جایگزین تراشه‌های TPM برای دستگاه‌های ویندوز شود، زیرا همان سطح امنیت را به همراه برخی مزایای اضافی دیگر فراهم می‌کند.

هدف اصلی Microsoft Pluton ایجاد امنیت بهتر در صنعت رایانه شخصی و همچنین ارائه محافظت بهتر برای ویندوز ۱۱ یا سیستم عامل های ویندوز آینده است. مایکروسافت مدعی شده است که پلوتون نقاط ضعف TPM را برطرف کرده است.

ویژگی های کلیدی

۱. مقاومت در برابر حمله فیزیکی

پلوتون امنیت بسیار بهتری را نسبت به تراشه های امنیتی سنتی ارائه می دهد. دلیل آن این است که MS Pluton به جای اینکه به عنوان یک ماژول جداگانه در دسترس باشد، به عنوان یک قطعه داخلی با خود CPU ارائه می شود.

در نتیجه هیچ ارتباط خارجی بین CPU و پردازنده امنیتی وجود ندارد. بنابراین، داده هایی که بین تراشه ها منتقل می شوند در معرض حملات فیزیکی قرار نمی گیرند.

۲. به روز رسانی های امنیتی از ابر

مایکروسافت اعلام کرده است که تراشه امنیتی جدید آنها به‌روزرسانی را مستقیماً از فضای ابری از طریق به‌روزرسانی ویندوز دریافت می‌کند. در نتیجه، چارچوب ماژول امنیتی همیشه به روز باقی می ماند که آن را بسیار ایمن می کند.

۳. مورد اعتماد و اثبات شده است

پلوتون در حال حاضر یک تراشه اثبات شده با فناوری بهتر است. مایکروسافت سال هاست که از این ماژول امنیتی در Xbox و Azure Sphere استفاده می کند. آن‌ها همچنین با شرکت‌های دیگری مانند AMD، Intel، Qualcomm و اکنون با دیگر شرکای اکوسیستم همکاری می‌کنند. این پلوتون را قابل اعتمادتر و قابل اعتمادتر کرده است.

سازگاری

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده این تراشه امنیتی جدید این است که کاملاً با سیستم‌های امنیتی موجود که برای رایانه‌های ویندوزی استفاده شده‌اند سازگار است. پلوتون با API های TPM موجود کار می کند. بنابراین، می توانید بدون هیچ مشکلی به استفاده از BitLocker و System Guard ادامه دهید.

محدودیت ها

هیچ تراشه امنیتی ضد هکر نیست. پلوتون متفاوت نیست. اما، این در واقع گزینه بهتری نسبت به موارد موجود است که سال ها در رایانه های شخصی، لپ تاپ ها استفاده می شود. اگر در مورد محدودیت واقع بینانه صحبت کنید، ما فقط یک چیز را می بینیم. یعنی پلوتون برای صنعت کامپیوتر نسبتاً جدید است. هیچ چیز مهم دیگری وجود ندارد که بتوانیم آن را به عنوان محدودیت یا جنبه منفی ببینیم.

TPM چیست؟

TPM Chip

فرم کامل TPM ماژول پلتفرم مورد اعتماد است. این یک تراشه کوچک است که امنیت رایانه شما را افزایش می دهد. این کلیدهای رمزنگاری را برای انجام کارهای مختلف که نیاز به احراز هویت دارند در اختیار سیستم عامل کامپیوتر قرار می دهد.

TPM می تواند جدا از CPU و حافظه باشد یا گاهی اوقات ممکن است در CPU تعبیه شود. صنعت رایانه های شخصی سال هاست که از این تراشه امنیتی کوچک استفاده می کند.

هنگامی که اولین بار معرفی شد، مزایای امنیتی زیادی را به همراه داشت که تغییر دهنده بازی بود.

گاهی اوقات، TPM می تواند کاملا مجازی باشد. این بدان معناست که ممکن است هیچ تراشه فیزیکی وجود نداشته باشد. به عنوان نرم افزار کار خواهد کرد. اما، کارشناسان امنیتی این نوع TPM را توصیه نمی کنند.

سیستم عامل های مدرن ویندوز برای اهداف امنیتی به TPM نیاز دارند. زمانی که ویندوز ۱۱ معرفی شد، داشتن TPM نسخه ۲.۰ بر روی کامپیوتر برای اینکه بتوانید ویندوز ۱۱ را اجرا کنید اجباری بود. در آن زمان، مردم شروع به دانستن بیشتر در مورد TPM کردند.

اما، TPM به عنوان استاندارد صنعت در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. از آن زمان، ما چندین نسخه TPM را دریافت کرده ایم.

ویژگی های کلیدی

۱. مورد اعتماد

TPM برای مدت طولانی در صنعت بوده است. در نتیجه اعتماد این صنعت را جلب کرده است. در غیر این صورت، این ماژول امنیتی سال‌هاست که بدون هیچ گونه ایراد اساسی از کاربران محافظت می‌کند.

۲. مقاومت در برابر تهدیدات سایبری

TPM پس از پیشرفت های زیادی در چند سال گذشته بسیار بهبود یافته است. اکنون می تواند از کاربران در برابر انواع بیشتری از تهدیدات محافظت کند. آخرین نسخه TPM می تواند از الگوریتم های مختلف برای محافظت در برابر تهدیدات خاص در صورت عدم کارکرد الگوریتم موجود استفاده کند.

به این ترتیب مقاومت شدیدی در برابر حملات سایبری مختلف پیدا کرده است.

۳. تنوع
نکته تخصصی: رفع برخی از مشکلات رایانه شخصی سخت است، به خصوص وقتی صحبت از مخازن خراب یا از دست رفتن فایل های ویندوز باشد. اگر در رفع خطا مشکل دارید، ممکن است سیستم شما تا حدی خراب باشد. توصیه می‌کنیم Restoro را نصب کنید، ابزاری که دستگاه شما را اسکن می‌کند و تشخیص می‌دهد که چه ایرادی دارد.

انواع مختلفی از TPM موجود است. هر کدام از آنها از نظر عملکرد و امکانات تفاوت چندانی ندارند. TPM می تواند به عنوان یک ماژول خارجی جداگانه بر روی مادربرد شما در دسترس باشد یا می تواند در CPU ادغام شود.

در غیر این صورت، سیستم عامل یا TPM های مبتنی بر نرم افزار نیز وجود دارد. اینها از نظر عملکرد مشابه هستند. با این حال، موارد فیزیکی همیشه برای امنیت و نرمی کمی بهتر هستند.

سازگاری

از آنجایی که TPM برای مدت طولانی در صنعت رایانه های شخصی در دسترس بوده است، هیچ مشکل سازگاری عمده ای وجود ندارد. بسیاری از سیستم های احراز هویت بالغ و راه حل های امنیتی در حال حاضر از TPM استفاده می کنند.

Windows Hello، BitLocker، Boot Measured، Credential guard و غیره، از TPM برای اطمینان از امنیت بهتر استفاده می کنند. Microsoft Pluton همچنین با راه حل های موجود که از TPM استفاده می کنند سازگار است.

محدودیت ها

اساسا TPM یک فناوری بسیار امن است. با این حال، برخی از معایب نیز دارد. TPM های مبتنی بر نرم افزار یا مجازی ممکن است دارای اشکال باشند. همچنین امنیت را فقط در برابر سرقت سیستم فراهم می کند. TPM می تواند در هنگام راه اندازی مجدد سیستم در برابر حملات خارجی آسیب پذیرتر باشد.

ایرادات جزئی تری دارد. در نتیجه، تراشه‌های امنیتی جدید برای جایگزینی TPM در دست توسعه هستند.

Microsoft Pluton در مقابل TPM چه تفاوتی باهم دارند؟

اگرچه TPM را می توان در CPU ادغام کرد، اما معمولاً به عنوان یک تراشه سخت افزاری جداگانه ارائه می شود که از طریق کانال ارتباطی مناسب با CPU ارتباط برقرار می کند. این باعث آسیب پذیری داده ها می شود، به خصوص زمانی که مجرمان سایبری به رایانه دسترسی فیزیکی پیدا می کنند.

از سوی دیگر، مایکروسافت پلوتون با خود پردازنده تعبیه شده است. احتمال حملات فیزیکی را کاهش می دهد.

پلوتون مایکروسافت گام بعدی TPM است. این بدان معناست که پلوتون بسیار پیشرفته تر از TPM است. به گفته مایکروسافت، پلوتون بسیاری از مشکلات امنیتی TPM را حل کرده است.

تفاوت دیگر فرآیند به روز رسانی است. سیستم عامل TPM از کانال های مختلف به روز رسانی می شود. ممکن است در برخی موارد به دلیل عوامل مختلف به روز رسانی مناسبی دریافت نکند. اما، مایکروسافت پلوتون یک کانال رسمی برای به روز رسانی دارد. بنابراین، روند به روز رسانی بسیار پایدارتر و بهتر است.

مایکروسافت پلوتون همچنین از فناوری SHACK (کلید رمزنگاری سخت افزاری امن) استفاده می کند که داده ها را از بقیه سیستم حتی از میان افزار پلوتون پنهان می کند. این باعث می شود که کلیدهای رمزگذاری از این تراشه امنیتی جدید قابل صادرات نباشند. برای TPM اینطور نیست.

پلوتون همچنین می تواند TPM را تقلید کند و به عنوان یک جایگزین ایده آل برای این تراشه امنیتی عمل کند. این به MS Pluton اجازه می دهد تا با نرم افزار موجود که از ویژگی های TPM استفاده می کند، به راحتی کار کند. با این حال، از طرف دیگر، TPM نمی تواند پلوتون را تقلید کند.

بسیاری از تفاوت های جزئی دیگر بین این دو پردازنده امنیتی وجود دارد. اما موارد قابل توجهی ذکر شده است تا به شما ایده بدهد.

Microsoft Pluton در مقابل TPM: شباهت های اصلی

وقتی قبلاً درباره تفاوت ها بحث کرده ایم، نمی توانیم شباهت ها را نادیده بگیریم. اولین شباهت این است که هر دو تراشه های امنیتی هستند که برای ایجاد امنیت بهتر برای کاربران ویندوز ساخته شده اند.

هر دو Pluton و TPM کلیدهای رمزنگاری و سایر داده ها را ذخیره می کنند که برای تأیید موارد مختلف سیستم عامل در سخت افزار استفاده می شود. هر دو فناوری با ویژگی های موجود مانند Bitlocker، Windows Hello و غیره سازگار هستند.

مردم ممکن است تصور اشتباهی داشته باشند که فقط پلوتون دارای ویژگی محافظت از حقوق رسانه های دیجیتال با استفاده از فناوری DRM است. در واقع، TPM نیز می تواند همین کار را انجام دهد. همچنین، هر دوی آنها می توانند از مجوزهای نرم افزار محافظت کنند.

اگرچه نه در همه موارد، گاهی اوقات، مانند مایکروسافت پلوتون، ممکن است مشاهده کنید که TPM مستقیماً در SoC تعبیه شده است.

آینده TPM چیست؟

مایکروسافت با AMD، Intel و Qualcomm همکاری کرد تا پلوتون را در رایانه های شخصی آینده بیاورد. AMD از پلوتون برای پردازنده های سری Ryzen 6000 خود استفاده می کند. اما، OEM ها کسانی هستند که تصمیم می گیرند تراشه امنیتی پیش فرض در لپ تاپ یا رایانه شخصی آنها چه باشد.

با این حال، ما شاهد هستیم که برخی از مدل‌های لپ‌تاپ مجهز به پلوتون در حال آمدن هستند. در مورد آینده TPM چیزی نمی گوید.

قبل از انتشار ویندوز ۱۱، مایکروسافت TPM 2.0 را به عنوان یکی از الزامات کلیدی برای اجرای سیستم عامل دسکتاپ جدید خود قرار داد. بنابراین، بسیاری از کاربران با سیستم های قدیمی قادر به نصب ویندوز ۱۱ نبودند.

مایکروسافت به طور مداوم ویژگی ها و تغییرات جدیدی را در آخرین سیستم عامل خود به ارمغان می آورد. در بیلد ۲۲۵۷۲ اخیر ویندوز ۱۱، مایکروسافت تغییراتی را اعمال کرده است که نشان می دهد ویندوز ۱۱ هنوز به پایان نرسیده است. ویژگی ها و تغییرات بیشتری را خواهیم دید که آن را کامل می کند.

می‌توانیم پیش‌بینی کنیم

که اگر مایکروسافت ویندوز ۱۲ را در آینده نزدیک منتشر کند، ممکن است پلوتون را به عنوان الزامی برای اجرای این سیستم‌عامل نسل بعدی ویندوز قرار دهد. با این حال، برای این کار، باید تعداد قابل توجهی از رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌های مجهز به Pluton در بازار وجود داشته باشد.

اگر مورد فوق اتفاق بیفتد، آینده TPM ممکن است در آنجا برای دستگاه های ویندوز به پایان برسد. با این حال، مایکروسافت برای به دست آوردن این سهم از بازار، باید کارهای زیادی را انجام دهد که ممکن است چند سال طول بکشد.

بنابراین، اگر در حال حاضر رایانه ای با قابلیت Pluton ندارید، نباید نگران باشید.

در این مقاله تفاوت ها و شباهت های Microsoft Pluton و TPM به همراه برخی اطلاعات ضروری توضیح داده شده است. اگر نظر یا نظری در مورد موضوع دارید، فقط در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.