.
Cockos REAPER 6.80 Win/Mac/Linux + Portable آهنگ سازی

Cockos REAPER بدون شک یکی از قدرتمندترین و معروف ترین DAW ها (Digital Audio Workstation) موجود در بازار است، زیرا دارای عملکردها و عملیات های متعددی است که از آن پشتیبانی می کند: ترکیب، آهنگ سازی، تنظیم آهنگ ها، ویرایش و میکس، که همه در یک رابط کاربری گرافیکی منظم پیچیده شده اند.

Cockos REAPER یک ویرایشگر صوتی چند منظوره معروف است. به شما امکان ویرایش و ضبط آهنگ های موسیقی و همچنین ویرایش فایل های MP3، OGG و MIDI را می دهد. Reaper امکان ضبط صدا از میکروفون با فرمت WAV را فراهم می کند.

این برنامه از تعداد نامحدودی از آهنگ های صوتی پشتیبانی می کند که می توانند به فایل ایجاد شده یا ویرایش شده اضافه شوند. در پارامترهای هر آهنگ می‌توانید نرخ تازه‌سازی، تعداد کانال‌ها و فرمت فایل خروجی را انتخاب کنید. عملکردی وجود دارد که به شما امکان می دهد به بازه زمانی مشخص شده فایل موسیقی بپرید. Reaper دارای چیدمان مناسبی از ابزارها است که بدون شک بر بهره وری برنامه تأثیر می گذارد.

 REAPER یا محیط سریع برای تولید، مهندسی و ضبط صدا، از زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، راه طولانی را طی کرده است. اما با گذشت بیش از ۱۵ سال، آیا REAPER هنوز ارزش دانلود را دارد؟

آیا REAPER امروز ارزشش را دارد؟

REAPER با توجه به میزان و کیفیت پلاگین هایی که به هر کاربر ارائه می دهد، امروزه نیز ارزش آن را دارد. این پلاگین ها درجه حرفه ای هستند و نرم افزار نیز برای استفاده بسیار سبک است.

REAPER همچنان در فهرست برتر DAW سایر وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرد، که گواهی بر قدرتی است که به عنوان نرم‌افزار ضبط  دارد.

تاریخچه مختصری از REAPER

REAPER توسط Cockos Incorporated از اواخر سال ۲۰۰۵ با ما بوده است. این شرکت آمریکایی که توسط جاستین فرانکل (از شهرت Winamp) توسعه یافته است، هنوز هم خانه تیم بسیار کوچکی از افراد است که وب سایت آنها با افتخار اخلاق خود را بیان می کند: “ما با عشق این کار را انجام می دهیم. نرم افزاری که می خواهیم استفاده کنیم.»

نام محصول خود مخفف Rapid Environment for Audio Production Editing and Recording است، و از قابلیت‌های ویدیویی (نه کم اهمیت) برنامه که امکان ویرایش ساده، عنوان‌گذاری، انتقال، FX (از جمله کروما-کلید) و رندر کردن را می‌دهد، صرف نظر می‌کند.

 در آگوست ۲۰۰۶، REAPER به یک نرم افزار اشتراکی تبدیل شد. در هر دو مورد، REAPER یک برنامه کاربردی ویندوز بود. REAPER در نهایت به پلتفرم‌های macOS و Linux منشعب شد. تا به امروز، REAPER یکی از معدود DAW های چند پلتفرمی است که به طور روان روی لینوکس اجرا می شود و توسط شرکت فرانکل، Cockos، همچنان توزیع می شود.

رابط کاربری

اولین باری که Reaper را باز می‌کنید، یک لوح خالی است. سمت چپ لیست آهنگ شما را نشان می دهد و پنجره تنظیم اصلی در سمت راست است. در امتداد پایین میکسر قرار دارد که حمل و نقل در بالای آن و به سمت چپ قرار دارد. تا اینجای کار خیلی خوبه. اما قسمت بزرگی از پنجره کاملا خالی است.

REAPER دارای شش جزء در پنجره اصلی خود است که همگی برای کمک به شما در ایجاد آهنگ یا حتی تولید صداهای ضبط شده از جمله پادکست ضروری هستند. طرح بندی با سایر DAW ها کمی متفاوت است، زیرا میله های کنترل خاصی در REAPER در مکان های متفاوتی نسبت به سایر DAW ها قرار دارند.

Tool Bar

می توانید نوار ابزار REAPER را در گوشه سمت چپ بالای پنجره اصلی پیدا کنید. در اینجا، می‌توانید پروژه‌های خود را ذخیره کنید، مترونوم را تغییر دهید، اقدامات را لغو یا دوباره انجام دهید، و هنگامی که آهنگ‌ها را جابه‌جا می‌کنید، ویژگی‌های snapping را تنظیم کنید.

Timeline

جدول زمانی راهنمای شما در مورد اینکه دقیقاً در کجای ضبط هستید است. برای مثال، در اینجا می‌توانید میزان اندازه‌گیری ضبط در حال حاضر را پیدا کنید. به همین ترتیب، می‌توانید از این برای تنظیم حلقه‌ها در مواردی که می‌خواهید ضبط‌های مختلف را استماع کنید، استفاده کنید.

Track Panel

پنل آهنگ تمام آهنگ های موجود در پروژه شما را نگه می دارد. در اینجا، می‌توانید میزان صدای هر آهنگ و بازو، بی‌صدا کردن، یا تک‌فراز یک آهنگ را برای ضبط و میکس تنظیم کنید. با این حال، بر خلاف سایر DAW ها، نمی توانید افزونه ها را از طریق پنل آهنگ اضافه کنید، زیرا این کار از طریق پنجره میکسر انجام می شود.

Arrangement Window

پنجره یا پانل Arrangement جایی است که ضبط های فعلی پروژه خود را می بینید. می توانید موارد ضبط شده را در اطراف پانل بکشید و در جایی که مناسب می دانید قرار دهید. همچنین با این پنل می توانید ضبط ها را کوتاه یا گسترش دهید.

Transport Tool Bar

نوار ابزار حمل و نقل به عنوان کنترل نرم افزار شما عمل می کند. شما می توانید پخش، ضبط و تنظیم زمان و سرعت را در این نوار ابزار کنترل کنید. همچنین، اگر می‌خواهید ضبط در پایان پخش به‌طور خودکار به عقب برگردد، می‌توانید گزینه تکرار را تغییر دهید.

Mixer Panel

میکسر پنل جایی است که بسیاری از جادوها در REAPER اتفاق می افتد. علاوه بر اینکه می‌توانید صدای هر آهنگ را کنترل کنید، پنل Mixer جایی است که شما افزونه‌ها را به هر آهنگ یا خروجی کلی پروژه اضافه می‌کنید.

با REAPER چه چیزی به دست می آورید؟

REAPER نرم افزاری است که ۳۴ افزونه افکت شامل کمپرسور، اکولایزر و Reverb را به کاربران ارائه می دهد. می‌توانید موارد بیشتری را به آن اضافه کنید، زیرا دارای سازگاری با VST است. شما می‌توانید بسیاری از این افزونه‌های رایگان را در وب‌سایت REAPER، به غیر از توسعه‌دهندگان پلاگین VST شخص ثالث، دریافت کنید.

علاوه بر این، REAPER ابزارهای مجازی را شامل نمی شود، به جز ReaSynth (تلفظ دوباره synth). برای فعال کردن ReaSynth، می توانید یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • بر روی بخش Track در سمت چپ کلیک راست کرده و “Insert Virtual Instrument” را انتخاب کنید، یا؛
 • به منوی آهنگ بروید و روی “درج ابزار مجازی” کلیک کنید.

متأسفانه، برای استفاده از ReaSynth به یک کنترلر MIDI اختصاصی نیاز دارید. با این حال، اگر می‌خواهید از این ویژگی استفاده کنید، یک کنترلر MIDI ساده نباید شما را تا این حد عقب‌نشینی کند.

ساخت آهنگ

به نظر می رسد ایجاد آهنگ ساده است. فقط می توانید روی سمت چپ دوبار کلیک کنید، یا CTRL-T (Command-T در مک ها) را فشار دهید، اگرچه برای ساخت آهنگ های ابزار مجازی باید منوی Track را بزنید. با شروع به جستجو در منوها و گزینه های سفارشی سازی، احساس قدیمی بیشتر می شود. شما با کادر محاوره‌ای پس از یک کادر محاوره‌ای مواجه می‌شوید که همگی حاوی متنی شبیه به فونت سیستم، تعداد زیادی لغزنده و فضای سفید اضافی هستند.

تمام آهنگ‌هایی که ایجاد می‌کنید به‌طور پیش‌فرض دارای قابلیت ضبط هستند، که اگر چندین ابزار مجازی تنظیم کنید و فراموش کنید چراغ‌های ضبط قرمز اضافی را خاموش کنید، صدایی کاملاً ناخوشایند ایجاد می‌کند. می توانید خود را با این چیزها وفق دهید، اما در ابتدا این کار کمی سخت است.

پلاگین‌های استوک، مانند کمپرسور و EQ، به جای ابزارهایی که برای شکل دادن به صدا استفاده می‌کنید، شبیه پنجره‌های تنظیمات هستند. به طور طبیعی، اندازه نصب کوچک به این معنی است که جایی برای گرافیک های فانتزی وجود ندارد. از جنبه مثبت، نسخه ۶ سازگاری صفحه نمایش با کلاس رتینا و مقیاس UI در مک را به همراه برخی بهبودهای کد بسیار مورد نیاز برای سرعت بخشیدن به رابط و عملکرد کلی اضافه کرد.

سایر موارد اضافه شده عبارتند از یک نمودار مسیریابی به سبک patchbay، پاکت های MIDI CC و قابلیت جاسازی افزونه های FX.

شخصی سازی رابط کاربری

 اگر ظاهر برای شما مهم است یا به تقویت خلاقیت شما کمک می کند، می توانید رابط کاربری را با پوسته ها و چیدمان ها تقویت کنید. Reaper شامل نمونه های زیادی از چیدمان در برنامه است و می توانید تم های رایگان را از سایت شرکت دانلود کنید. نصب یک تم جدید فقط با دانلود یک فایل و کشیدن آن به پروژه فعال Reaper است. من به Apollo4 چرخشی دادم، و این پیشرفت خوبی نسبت به ظاهر سهام است.

این افزونه‌های داخلی خسته کننده را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما در غیر این صورت رابط کاربری اصلی را به طرز شگفت‌آوری کامل تغییر می‌دهد. مضامینی وجود دارد که Reaper را شبیه به کنسول های میکس آنالوگ می کند، و همچنین برخی از موضوعاتی هستند که تا حد امکان به کپی کردن رابط های کاربری DAW های محبوب مانند Pro Tools، Cubase و Logic نزدیک می شوند. یک تنظیم‌کننده تم جدید به شما امکان می‌دهد تم پیش‌فرض رابط کاربری را طوری تغییر دهید که اندازه‌گیری درون کانال، اندازه نام آهنگ‌ها و طرح‌بندی نمادهای مختلف را شامل شود، اما نه برای هیچ یک از تم‌های شخص ثالث.

ویژگی های کلیدی نرم افزار Reaper

مانند هر برنامه صوتی حرفه ای، نرم افزار موسیقی Reaper شامل تمام ویژگی های اساسی و پیشرفته ای است که انتظار دارید.

ضبط و ویرایش

ضبط

زمانی که زمان بیشتری را با Reaper می گذرانید، مه شروع به پاک شدن می کند و خواهید دید که می توانید کار واقعی را انجام دهید. چه برای صدا باشد یا یک ساز مجازی، یک آهنگ می سازید، روی دکمه قرمز در سمت چپ کلیک می کنید تا آن را برای ضبط مسلح کنید، و برای شروع دکمه ضبط اصلی را فشار دهید. می‌توانید جلوه‌های مانیتورینگ را تنظیم کنید، مثلاً اگر می‌خواهید در هنگام ضبط یک آواز، ریورب را در هدفون خود بشنوید. برخلاف FL Studio، Reaper برای ضبط چندین کانال صوتی سازهای زنده به طور همزمان و از ورودی های رابط چندگانه مناسب است. ضبط یک باند پنج تکه با Reaper مشکلی ندارد اگر میکروفون و پری آمپ کافی در رابط صوتی خود دارید.

ردپای دانلود کوچک Reaper به خودی خود فوق‌العاده است، اما یک محدودیت کلیدی را نادیده می‌گیرد: این برنامه با هیچ ابزار مجازی یا حلقه‌ای قابل استفاده همراه نیست، که نه تنها مشکل ساز است، بلکه برای تازه‌کارها نیز به پیچیدگی می‌افزاید. تقریباً فرض بر این است که شما بیرون می روید و پلاگین های شخص ثالث خود را اضافه می کنید. Reaper از VST، VST3، AU، DirectX یا JS (فرمت Jesusonic خود Cockos) پشتیبانی می کند. هزاران پلاگین رایگان در وب وجود دارد تا Reaper را با صداها ذخیره کنید، و همچنین می‌توانید بسته‌های سطح حرفه‌ای مانند Native Instruments Komplete یا IK Multimedia SampleTank را در صورت داشتن پول نقد خریداری کنید. پس از نصب بر روی یک آهنگ، VST ها در پشت دکمه FX پنهان می شوند (حتی اگر آنها هم ابزار هستند و نه فقط افکت). جدای از این خصلت، پر کردن پروژه خود با بسیاری از مصنوعی‌های مجازی آسان است.

ویرایش

هنگامی که برخی از مطالب را ضبط کردید، ابزار Reaper برای ویرایش کلیپ های صوتی و داده های MIDI قدرتمند و انعطاف پذیر هستند. استفاده از رول پیانو بسیار آسان است و برخلاف پیچیدگی‌های سبک شبکه هوشمند که در DAWهای بالغ‌تر مانند Logic Pro می‌بینید، شبکه Reaper ساده است و دقیقاً همانطور که انتظار دارید کار می‌کند.

چند قرارداد رابط غیرمعمول:

تا زمانی که رول پیانو را باز نکنید، نمی‌توانید داده‌های MIDI را کمیت کنید. هنگام ضبط، هر بار که متوقف می‌شوید، باید به برنامه بگویید که باز نشدن دیالوگ ذخیره را متوقف کند (البته من می‌خواهم آن را ذخیره کنم؛ قبل از اینکه تصمیم بگیرم چه فکری می‌کنم، ابتدا باید آن را بشنوم، و علاوه بر این، در صورت لزوم از کلید حذف استفاده کنم. سریعتر از این است که هر بار از من بپرسید). همچنین باید هر بار که نمونه‌ای از یک ساز چندتیمبرال را باز می‌کنید، به آن بگویید که به خروجی‌های استریو هدایت شود. در غیر این صورت، ۳۲ ارسال و ۱۶ خروجی استریو برای یک آهنگ kazoo خواهید داشت.

میکس و مسترینگ

نمای میکسر در ابتدا غیر قابل انعطاف به نظر می رسد، اما، مانند هر چیز دیگری در Reaper، کارهای زیادی می توانید با آن انجام دهید. ابتدا مکان نما را دقیقاً بالای تخته میکس نزدیک دکمه های Mute/Record/Solo نگه دارید و حاشیه را به سمت بالا بکشید تا بتوانید درج کانال (جایی که کمپرسور، EQ، Reverb و غیره را قرار می دهید) ببینید. تمام کنترل‌های استاندارد برای بی‌صدا کردن، تک‌نفره کردن، و تراک‌های متحرک وجود دارند، و می‌توانید آهنگ‌ها یا پارامترها را در هر نقطه از زنجیره سیگنال با هم گروه‌بندی کنید، و همچنین هر طرح مسیریابی پیچیده‌ای را که فکر می‌کنید پیاده‌سازی کنید. جلوه‌های Rea VST در مقایسه با فقدان کامل ابزارهای همراه، به طرز شگفت‌آوری جامع هستند. شما حتی ReaTune (برای تصحیح زیر و بم صدا) و ReaVerb (برای Reverb کانولوشن واقعی) دریافت می کنید.

قابلیت های اتوماسیون

Reaper دارای قابلیت های اتوماسیون کامل برای آهنگ ها و همچنین پارامترهای ابزار و افکت است. در حین کار، می‌توانید آهنگ‌ها را ثابت یا بازگردانید تا چرخه‌های حافظه و CPU را آزاد کنید. یک موتور اسکریپت نویسی قدرتمند در زیر سطح به نام ReaScript وجود دارد که به شما امکان می دهد بهبودهای برنامه را به سه زبان Python، Lua یا EEL کدنویسی کنید. من این قسمت آخر را تست نکردم، زیرا برش های برنامه نویسی من زنگ زده است، و – گاو مقدس – واقعاً در حال ورود به علف های هرز است!

در آزمایش، یک تنظیم کامل جدید با استفاده از صداهای Korg Collection 3 (در یک پنجره جدید باز می‌شود)، یکی از بسیاری از بسته‌های ابزار مجازی عالی موجود در صورت نیاز به چیزی برای پر کردن سریع هزاران صدا در Reaper ساختم. کمپرسور داخلی در مسیرهای جداگانه و در سراسر گذرگاه میکس صدای خوبی داشت و من حتی بدون افزودن یک محدود کننده اختصاصی توانستم سطوح خوبی را طی کنم. EQ پارامتریک نیز دقت مناسبی را ارائه می دهد و حداقل دارای یک کمک بصری برجسته است.

مسیریابی انعطاف پذیر

مسیریابی هم انعطاف پذیر و هم شهودی است. هر کانال دکمه ورودی/خروجی مخصوص به خود را دارد که می‌توانید مسیر مسیریابی مسیر را تعیین کنید. به طور پیش‌فرض، هر آهنگ جدید به کانال اصلی > خروجی‌های رابط شما می‌رود.

تنظیم جلوه های ارسال/بازگشت بسیار آسان است. فقط یک آهنگ جدید اضافه کنید، جلوه مورد نظر را بارگذاری کنید، و سپس فقط روی دکمه I/O در هر آهنگی که می خواهید افکت اضافه کنید کلیک کنید. در بخش ارسال‌ها، کادر کنار کانال جلوه‌های خود را علامت بزنید و سپس کنترل‌های Fader و Pan برای کنترل سطوح ارسال باز می‌شوند. اکنون به ورودی/خروجی کانال افکت خود برگردید، و هر آهنگی که به آن مسیریابی کرده اید، در زیر هدر Receives نشان داده می شود. شما به راحتی می توانید همه چیز خود را تنظیم کنید

مزایا و معایب REAPER چیست؟

برای مزایای آن، می توانید انتظارات زیر را داشته باشید:

پایدار

REAPER با نیازهای سیستم سبک خود، شانس کمتری برای خراب شدن در وسط جلسه ضبط یا ویرایش دارد. علاوه بر این، می‌توانید به‌راحتی پلاگین‌ها را هر طور که مناسب می‌دانید در ضبط‌های خود روی هم قرار دهید.

به روز رسانی های منظم

پشتیبانی مستمر یکی از قوی ترین دارایی های REAPER است. این نرم‌افزار به‌روزرسانی‌های منظم را دریافت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که DAW به آرامی کار می‌کند و در عین حال به آرامی با نیازهای کاربران سازگار می‌شود.

REAPER دارای معایبی است، مانند:
منوهای دست و پا گیر

با سیستم منویی که REAPER استفاده می کند، می توان به راحتی گم شد. شاید تنها راه دور زدن آن این باشد که تمام کلیدهای میانبر که دستورات خاصی را فعال می کنند به خاطر بسپارید.

عادت کردن زمان می برد

یکی از بزرگترین ایرادات عدم شهودی بودن هنگام باز کردن برنامه برای اولین بار است. ممکن است برای مبتدیان به سختی بتوان به اهداف خود دست یافت، اما هر کسی که تجربه استفاده از DAW را دارد، نباید زمان زیادی را پشت سر بگذارد. خوشبختانه، با این حال، انجمن فعال Reaper اطلاعات زیادی برای تازه‌کارها و کهنه‌کاران است.

ابزار مجازی زیادی ندارد

Reaper DAW با هیچ ابزار نرم افزاری به غیر از یک دستگاه مصنوعی و درام اولیه عرضه نمی شود. اگر می خواهید مستقیماً به آهنگسازی از این طریق بپردازید، به ابزارهای مجازی شخص ثالث خود نیاز خواهید داشت.

در نتیجه

با توجه به چالش هایی که ممکن است با REAPER با آن مواجه شوید، هنوز هم باید به آن توجه کرد.  هنگامی که موفق به تسلط بر REAPER شوید، احتمالاً به قابلیت های آن عادت خواهید کرد و حتی به خود زحمت تعویض را نخواهید داد، مگر اینکه دلیل قانع کننده ای برای این کار وجود داشته باشد. اما برای کسانی که این پروژه های ضبط را برای استفاده شخصی انجام می دهند، REAPER بیش از اندازه کافی است تا شما را به انجام برساند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

Technical Details and System Requirements for Windows

 • Supported OS:
 • Windows: XP, Vista, 7, 8, 10, or 11, with Intel processors and 32 or 64-bit processing
 • macOS: OS 10.5 – 12
 • Linux: GTK+3 with ALSA, GTK+2 supported, x86_64, i686, armv7l, aarch64 compatible
 • RAM (Memory): 2 GB RAM (4 GB recommended)
 • Free Hard Disk Space: 200 MB or more
آموزش فعال سازی نرم افزار
 • در صورتی که نسخه‎ای از این برنامه روی سیستم‎عامل‎تان نصب است آن‎ را پاک کنید.
 • فایل را از حالت فشرده خارج کنید.
 • نرم افزار را نصب کنید، اما اجرا نکنید.
 • به پوشه "Keygen" بروید.
 •   فایل " REAPER_KeyGen.exe " را به عنوان Run As Administrator اجرا کنید.

-> Click " Patch "
-> Select the file : C: Program Files REAPER (x64) reaper.exe
-> Click " Generate "

 • فایل "reaper-license.rk" را در سیستم اتان ذخیره کنید.
 • نرم افزار را اجرا کرده و مطابق با مراحل ذیل پیش بروید.

-> Click " Import license key " -> " Import license key from file ... "
-> Select " reaper-license.rk " file
-> Click " Thank you! "

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.