.
۸ ویژگی ویندوز XP در ویندوز ۱۱

ویندوز مایکروسافت در ۲۰ سال گذشته تغییرات زیادی کرده است. اما بسیاری از زمینه ها وجود دارد که تغییر نکرده است. هنوز چند ویژگی قابل مشاهده در ویندوز ۱۱ وجود دارد که به ویندوز XP از سال ۲۰۰۱ یا حتی قبل از آن باز می گردد.

در تضاد کامل با macOS، که سازگاری با نرم‌افزارهای قدیمی را به‌صورت نیمه‌منظم از بین می‌برد، ویندوز به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان کمتر برنامه‌ها و بازی‌های قدیمی را خراب کند. این مزیت‌های زیادی دارد، اما به این معنی است که برخی از اجزای ویندوز در طول سال‌ها تغییر قابل توجهی نکرده‌اند. زیرا تغییر آنها می‌تواند باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای در شکستن برنامه‌های قدیمی شود. به عنوان مثال: اگرچه اینترنت اکسپلورر به آرامی از ویندوز ۱۰ حذف می شود، موتور رندر توسط برخی از نرم افزارهای ویندوز استفاده می شود و به این زودی ها حذف نخواهد شد.

همچنین برخی از اجزای ویندوز وجود دارد که مایکروسافت می تواند بدون خطر سازگاری با عقب، آنها را مدرن کند. این مورد توجه ویندوز ۱۱ بوده است. زیرا برنامه‌هایی مانند Notepad و Paint بالاخره تغییرات بسیار مورد نیاز را دریافت کردند، اما هنوز اجزای سیستم بیشتری وجود دارند که نرم‌افزاری معادل فسیل‌های زنده هستند.

خط فرمان

مایکروسافت بعداً نسخه مدرن‌تری از ویندوز را برای استفاده سرورها و سازمانی ساخت که مبتنی بر DOS نبود، به نام Windows NT، و Windows XP به عنوان اولین نسخه عمومی ویندوز مبتنی بر سیستم ارتقا یافته تبدیل شد.

هر دو ویندوز XP و ویندوز ۱۱ دارای Command Prompt هستند که بیشتر برای اجرای برنامه های خط فرمان یا اسکریپت های دسته ای در نظر گرفته شده است. با این حال، ویندوز XP همچنین شامل NT Virtual DOS Machine یا به اختصار NTVDM بود. این به برنامه‌های ۱۶ بیتی و ۳۲ بیتی DOS اجازه می‌دهد تا در Command Prompt (یا از File Explorer)، علاوه بر نرم‌افزار ویندوز ۱۶ بیتی اولیه، اجرا شوند. با همه برنامه ها و بازی ها سازگار نیست، به خصوص آنهایی که به دسترسی مستقیم به سخت افزار متکی هستند، اما کار می کند.

مایکروسافت هرگز از NTVDM در نسخه های ۶۴ بیتی ویندوز یا ویندوز در معماری های دیگر مانند ARM پشتیبانی نکرد. با این حال، همچنان می‌توان آن را در تمامی نسخه‌های ویندوز x86 32 بیتی، از جمله ویندوز ۱۰ فعال کرد. ویندوز ۱۱ به هیچ وجه در رایانه‌های شخصی ۳۲ بیتی x86 در دسترس نیست.

اخیراً، مایکروسافت برای ادغام PowerShell، Command Prompt و سایر پوسته های خط فرمان در ترمینال یکپارچه ویندوز کار کرده است. بیلدهای جدیدتر ویندوز ۱۱ اکنون جلسات Command Prompt را در ترمینال ویندوز به طور پیش فرض باز می کنند. اما می توانید تنظیماتی را در ترمینال تغییر دهید تا CMD.EXE قدیمی را برگردانید.

صفحه کنترل

این کمی تقلب است، زیرا کنترل پنل از زمان ویندوز XP به طور قابل توجهی تغییر کرده است و مایکروسافت به آرامی آن را به نفع برنامه تنظیمات حذف کرده است. با این حال، کنترل پنل هنوز تنها راه دسترسی به گزینه های خاص در ویندوز است و برخی از پنل های تنظیمات واقعی بسیار شبیه به همتایان XP خود هستند.

ابتدا گفتگوی File Explorer Options است که در Windows XP از Appearance and Themes > Folder Options و در Windows 11 از Appearance and Personalization > File Explorer Options قابل دسترسی است. مایکروسافت در ۲۰ سال گذشته چند گزینه جدید اضافه کرده است، اما اکثر چیدمان و تنظیمات موجود یکسان هستند.

مثال دیگر منوی Internet Properties در ویندوز ۱۱ است که به آن Internet Options در XP می گویند. برخی از تنظیمات در ۲۰ سال گذشته به جای دیگری منتقل شده اند، اما تب های Security و Adanced تقریباً یکسان به نظر می رسند.

بسیاری از تنظیمات در اینجا برای اینترنت اکسپلورر در نظر گرفته شده بودند. (مانند کلیدهای اکتیو ایکس)، که حتی در ویندوز ۱۱ نیز در دسترس نیست. اگرچه می‌توانند بر برخی از برنامه‌هایی که از موتور IE قدیمی برای بارگیری محتوای وب استفاده می‌کنند نیز تأثیر بگذارند.

اجرای گفتگو

Run Dialog برای چندین دهه جزء اصلی ویندوز بوده است و نسخه ویندوز ۱۱ مشابه پنل ویندوز XP است. در هر دو سیستم عامل، می توانید آن را با میانبر صفحه کلید Win + R باز کنید. گفتگوی Run به شما امکان می دهد نام یک برنامه، مسیر کامل هر فایل یا پوشه یا هر آدرس وب را برای باز کردن آن تایپ کنید.

چند روش دیگر برای دسترسی به محاوره Run در ویندوز ۱۱ وجود دارد. مانند کلیک راست روی لوگوی ویندوز، اما خود کادر کوچک بدون تغییر باقی مانده است. در حال حاضر هم مانند سال ۲۰۰۱ خوب کار می کند، اما من از پس زمینه شیشه ای مات مانند منوی استارت بدم نمی آید.

نقشه شخصیت

Character Map یک ابزار ساده سیستمی در ویندوز است که هر کاراکتر در هر فونت نصب شده را به همراه میانبر صفحه کلید برای تایپ آن در یک برنامه دیگر به شما نشان می دهد. همچنین می توانید از آن برای کپی کردن یک کاراکتر در کلیپ بورد استفاده کنید، بنابراین لازم نیست کل میانبر را تایپ کنید.

این ابزار در ۲۰ سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر نکرده است. فقدان جستجو، پشتیبانی از ایموجی و سایر ویژگی‌ها منجر به توسعه جایگزین‌های شخص ثالث مدرن، مانند Character Map UWP شده است. انتخابگر شکلک در ویندوز ۱۱ (Win + Period در صفحه کلید) همچنین می تواند برای درج کاراکترهای خاص استفاده شود، اما در آنجا نیز جستجو وجود ندارد، به جز ایموجی و GIF.

اطلاعات سیستم

راه‌های زیادی در ویندوز ۱۱ برای بررسی داده‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار وجود دارد، از جمله برنامه تنظیمات، مدیر دستگاه و مدیریت وظیفه، اما یک ابزار بیش از ۲۰ سال است که در اطراف خود باقی مانده است. برنامه اطلاعات سیستم می تواند تقریباً تمام جزئیات رایانه شما را نمایش دهد.

با وجود طراحی قدیمی، اطلاعات سیستم می‌تواند یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بررسی جنبه‌های مختلف سیستم شما باشد، به ویژه در مقایسه با جستجوها یا کلیک‌های متعدد در برنامه تنظیمات. اگرچه نمی‌توانید چیزی را از اطلاعات سیستم تغییر دهید – می‌توانید برنامه‌های راه‌اندازی خود را ببینید، اما نمی‌توانید آنها را اضافه یا حذف کنید.

پاکسازی دیسک

پاکسازی دیسک هنوز روش اصلی پاکسازی فایل‌های سیستم ویندوز و حافظه پنهان قبل از اینکه رایانه شما این کار را به طور خودکار انجام دهد، است. در حالی که در صورت تمایل، سطل بازیافت را نیز خالی می‌کند. این ابزار هم در ویندوز XP و هم در ویندوز ۱۱ وجود دارد.

با این حال، چند تفاوت بین این دو نسخه وجود دارد. به‌روزرسانی‌های بعدی ویندوز یک کلید جداگانه برای فایل‌های سیستم و ورودی‌های منوی اضافی برای انواع داده‌های دیگر اضافه کردند.

مدیر منبع داده ODBC (و یک گفتگوی قدیمی)

با جستجوی «ODBC» می‌توانید آن را در ویندوز ۱۱ پیدا کنید و در Windows XP از Control Panel > Performance and Maintenance > Administrative Tools قابل دسترسی است.

این ابزار به خودی خود چندان جالب نیست، اما یکی از چندین روش برای مشاهده انتخاب کننده فایل فوق العاده قدیمی ویندوز در عمل است. با استفاده از ویندوز ۱۱ یا XP، به تب User DSN بروید. سپس روی Add > Driver do Microsoft Excel > Select Workbook کلیک کنید. این انتخابگر فایل خاص بسیار قدیمی‌تر از ویندوز XP است – قدمت آن به ویندوز ۳.۱ از سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد.

ریموند چن از مایکروسافت در یک پست وبلاگ توضیح داد که ویندوز برای جلوگیری از شکستن سازگاری با نرم افزارهای قدیمی، انتخابگر فایل قدیمی را برای برنامه های قدیمی ارائه می دهد. او گفت: «برنامه‌های آن دوره از چیزهای شیک مانند نام فایل‌های طولانی پشتیبانی نمی‌کنند. و وقتی می‌خواهند گفتگو را سفارشی کنند. انتظار دارند یک گفتگوی سبک ویندوز ۳.۱ را سفارشی کنند، بنابراین این چیزی است که ما به آنها می‌دهیم.»

وینور

هر دو ویندوز XP و ویندوز ۱۱ دارای یک برنامه کاربردی ساده به نام About Windows هستند. که با باز کردن پنجره Run (Win + R) و اجرای “winver” (بدون نقل قول) قابل دسترسی است.

پانل لوگوی سیستم عامل فعلی و همچنین اطلاعات کپی رایت و شماره ساخت فعلی را نمایش می دهد. برخی از جزئیات متن در طول ۲۰ سال گذشته تغییر کرده اند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.