.
کنترل دمای CPU در ویندوز ۱۱
چرا باید دمای CPU خود را کنترل کنید؟

CPU هسته کامپیوتر شما است، عروسک‌گردانی که کل نمایش را از پس‌زمینه اجرا می‌کند، دستورالعمل‌ها را دریافت می‌کند و قدرت پردازش مورد نیاز برای ادامه کار را انجام می‌دهد. و دمای داخلی آن باید به طور دوره ای کنترل شود تا اطمینان حاصل شود که نمایش در شعله های آتش قرار نمی گیرد. حرارت‌های بالاتر از حد متوسط همیشه منجر به کاهش شدید عملکرد، افزایش احتمال تصادف و در نهایت مرگ ناگهانی می‌شود. دانستن دمای دقیق CPU به شما اطمینان می دهد که می توانید در زمان مناسب اقدامات لازم را برای کنترل مشکل انجام دهید.

نحوه بررسی دمای CPU در ویندوز ۱۱

شما می توانید خروجی خام ارائه شده توسط مادربرد رایانه شخصی خود را از طریق BIOS بررسی کنید، بنابراین زمانی که واقعاً به آن برنامه علاقه دارید، به آن وابسته نیستید. اما زمانی که لازم نیست به اندازه کافی گیک باشید، بررسی دمای CPU از طریق برنامه به درستی انجام خواهد شد. تمام روش های زیر را بررسی کنید.

روش شماره ۰۱: استفاده از BIOS/UEFI

متأسفانه، هیچ روش اصلی برای بررسی دمای CPU در ویندوز ۱۱ وجود ندارد. در عوض، باید وضعیت حرارتی سیستم خود را از بایوس/UEFI رایانه شخصی خود بررسی کنید. با این کار داده ها به درستی به شما می رسد در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

نحوه باز کردن بایوس در ویندوز ۱۱

در اینجا دو روش آسان برای باز کردن بایوس در رایانه شخصی ویندوزی شما وجود دارد.

و بله، فقط باید صفحه BIOS را باز کنید تا دمای CPU نمایش داده شده توسط آن را بررسی کنید. کار دیگری لازم نیست انجام شود.

بنابراین، با فشار دادن کلید میانبر سمت راست، هنگامی که رایانه لوگو در حال بوت شدن است، صفحه بایوس را باز کنید یا از منوی استارت برای این کار استفاده کنید.

هر دو روش در زیر پوشش داده شده است.

گزینه ۱.۱:

هنگامی که سیستم شما در حال بوت شدن است، بایوس را با کلید میانبر باز کنید

هنگامی که رایانه شخصی یا لپ تاپ شما در حال راه اندازی است، یک پنجره کوچک بین ظاهر لوگو و بارگذاری صفحه راه اندازی ویندوز وجود دارد، زمانی که باید به طور مداوم کلید میانبر مخصوص سازنده سیستم خود را فشار دهید.

با زدن کلید میانبر، سیستم شما را به جای صفحه راه اندازی معمولی ویندوز، به صفحه UEFI/BIOS می برد. کلیدهای میانبر که برای دسترسی به منوی بوت باید روی آنها ضربه بزنید، DEL یا به صورت جهانی تر، F2 هستند. دسکتاپ ها و Thinkpad های لنوو به طور خاص از کلید F1 برای راه اندازی استفاده می کنند.

گزینه ۱.۲:

بایوس را با استفاده از منوی استارت ویندوز (از طریق منوی راه اندازی پیشرفته) باز کنید

Start را فشار داده و روی دکمه پاور کلیک کنید. سپس با فشار دادن کلید Shift، روی Restart کلیک کنید.

اکنون رایانه شما راه اندازی مجدد می شود تا صفحه راه اندازی پیشرفته را نشان دهد. روی Troubleshoot کلیک کنید

روی گزینه های پیشرفته کلیک کنید.

UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید.

روی Restart کلیک کنید.

اکنون به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که به شما امکان می‌دهد وضعیت رایانه شخصی خود را بررسی کنید و آزمایش‌های اجزا را انجام دهید و اطلاعات سیستم و عیب‌یابی خود را بررسی کنید. اینها احتمالاً شامل بررسی دما نیز می شوند.

اشکالی که در بررسی دمای CPU با استفاده از BIOS/UEFI وجود دارد این است که نمی‌توانید حرارت را در طول زمان نظارت کنید. عددی که به دست می آورید میزان دمایی است که در زمان بررسی بوده است. با این حال، می‌توانید از برنامه‌های شخص ثالث کمک بگیرید که به شما امکان می‌دهند دمای CPU را در طول زمان نظارت کنید. در اینجا چند مورد توصیه شده وجود دارد.

روش شماره ۰۲: استفاده از برنامه Core Temp

Core Temp یکی از محبوب‌ترین ابزارهای موجود است که تنها عملکرد آن این است که خوانش دمای CPU را به شما بدهد.

مراقب نصب بازی های غیر ضروری در طول مراحل نصب باشید. مطمئن شوید که تیک «ساخت پادشاهی خود را با امپراتوری Goodgame» بردارید. مانند تصویر زیر، بازی را از نماد روی دسکتاپ خود شروع کنید:

پس از نصب، Core Temp را اجرا کنید. این برنامه کاملاً سبک است و باری را که هسته های مختلف تحت آن قرار دارند نشان می دهد. خوانش دمای کلی CPU در پایین نشان داده خواهد شد. حداقل و حداکثر دمای ضبط کننده در کنار آن داده می شود.

اگر می‌خواهید خوانش دما را به فارنهایت ببینید، گزینه‌ای برای انجام این کار در زیر گزینه‌ها > تنظیمات > نمایشگر است.

این برنامه همچنین خوانش های حرارتی را در سینی سیستم ارائه می دهد، یک مرجع بصری مناسب اگر می خواهید هنگام اجرای برنامه ها یا انجام تنظیمات، مراقب دما باشید.

روش شماره ۰۳: استفاده از برنامه Open Hardware Monitor

این یک برنامه قابل حمل است که به شما امکان می دهد سخت افزار، دمای CPU شامل آن را کنترل کنید و تعداد زیادی اطلاعات را روی یک صفحه نمایش دهید.

محتویات فایل فشرده را استخراج کنید و فایل اجرایی را برای Open Hardware Monitor اجرا کنید. دمای کلی CPU شما در زیر شاخه “Temperatures” نشان داده می شود که شامل دمای فعلی و همچنین حداکثر دمای ثبت شده می شود.

روش شماره ۰۴: استفاده از برنامه «Speccy».

از نظر تعداد گزینه ها و رابط کاربری گرافیکی بصری، Speccy ابزار ایده آلی برای نظارت بر سخت افزار سیستم شما است.

صفحه اولیه یک “خلاصه” از اجزای اصلی سیستم را به شما ارائه می دهد.

برای دریافت دمای CPU، روی CPU کلیک کنید.

خوانش دما در پایین خواهد بود.

از آنجایی که Speccy گزینه های نظارت سخت افزاری زیادی را ارائه می دهد، کلیک اضافی برای یافتن خوانش های حرارتی CPU می تواند ناخوشایند به نظر برسد. اما اگر به دنبال یک مجری همه جانبه هستید، Speccy همان است.

نحوه نمایش دمای CPU در ویندوز ۱۱

خوب، با استفاده از هر یک از برنامه های ارائه شده در بالا، می توانید به راحتی دمای CPU پردازنده های خود را به صورت زنده نمایش دهید. فقط نرم افزار را اجرا کنید تا دمای CPU نمایش داده شود. همچنین می‌توانید با نماد دمای زنده در قسمت نوار وظیفه که نماد را نشان می‌دهد (در سمت راست)، ساعتی را روی دمای CPU نگه دارید.

دلایل رایج برای دمای بالای CPU

دلایل متعددی برای رسیدن دمای CPU به سقف وجود دارد. برخی از آنها ممکن است درست در مقابل شما باشند، در حالی که برخی دیگر کمی مختص سخت افزار شما و بارهایی هستند که رایانه شما باید تحمل کند.

۱. اورکلاک

یکی از دلایل اصلی که مردم اغلب پردازنده‌های خود را اورکلاک نمی‌کنند، ترس از داغ شدن بیش از حد CPU است و این در دنیای فناوری به یک واقعیت بدیهی تبدیل شده است.

اورکلاک پردازنده شما را مجبور می کند تا به عملکردی بالاتر از آنچه که برای آن طراحی شده است دست یابد. با ابزار مناسب و راهنمای مناسب، می توانید CPU خود را به راحتی اورکلاک کنید. اما اگر نمی‌دانید چه کار می‌کنید، و اغلب آن را انجام می‌دهید، اورکلاک می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.

۲. یک کامپیوتر قدیمی

رایانه‌های قدیمی بیشتر در معرض خطر انقباض حرارتی هستند، که عمدتاً به دلیل تجمع گرد و غبار در طول سال‌ها استفاده است. این می تواند فن های خنک کننده را از انجام خوب کار خود باز دارد. کامپیوترهای قدیمی همگام شدن با برنامه های روز را دشوار می دانند و CPU را مجبور می کنند تا سخت تر از حد معمول کار کند که همیشه منجر به دمای بالاتر می شود.

۳. نگهداری ضعیف

تعمیر و نگهداری رایانه فقط به اطمینان از عدم تجمع گرد و غبار مربوط نمی شود، اگرچه یکی از مهم ترین عناصر آن است. نحوه کار با رایانه و مراقبت از سخت افزار (و همچنین نرم افزار) به همان اندازه ضروری است. هر چند وقت یکبار تمیز کردن دریچه ها و فن ها و اطمینان از به روز بودن درایورها و سیستم عامل یک روش عمومی خوب است.

اگر ایده باز کردن رایانه خود برای تمیز کردن سخت افزار را دوست ندارید، می توانید از یک دمنده یا سشوار با سرعت کمتر برای انجام همین کار استفاده کنید.

۴. لپ تاپ های نازک تر

لپ‌تاپ‌های نازک‌تر، به دلیل ساختارشان، نسبت به لپ‌تاپ‌های معمولی شما، مشکلات گرمایی بیشتری دارند. یک دلیل بسیار عملی وجود دارد که چرا لپ‌تاپ‌های گیمینگ در سمت حجیم‌تر قرار می‌گیرند، عمدتاً برای اینکه طرفداران بزرگ‌تر را در خود جای دهند و گردش هوای بهتری داشته باشند.

اگر در حال انجام بازی‌های فشرده با CPU یا اجرای برنامه‌های سنگین هستید، لپ‌تاپ‌های نازک‌تر به دلیل مشکلات گرما، سریع‌تر تسلیم می‌شوند، به خصوص اگر به درستی از آنها مراقبت نشود.

۵. هجوم بدافزار

بدافزارها و ویروس ها می توانند هر کامپیوتر خوبی را از مسیر خارج کنند. انواع مختلفی از بدافزارها وجود دارد که اگر آنها را در داخل رایانه شما بسازند، می توانند عملکرد عادی سیستم شما را مختل کنند و فشار بی موردی را به CPU وارد کرده و عملکرد آن را کاهش دهند. این باعث می‌شود که CPU برای دستیابی به نتایج یکسان، سخت‌تر از حد معمول کار کند، که منجر به – حدس زدید – بالاتر از میانگین خوانش حرارتی می‌شود.

نکاتی برای کنترل دمای CPU

کنترل دمای CPU نه تنها از خراب شدن مکرر رایانه شما جلوگیری می کند، بلکه طول عمر سیستم شما را نیز افزایش می دهد. در اینجا چند نکته برای اطمینان از اینکه حرارت CPU دائماً با علائم دمای بالاتر برخورد نمی کند و شما پردازنده ای دارید که بهترین عملکرد را دارد ارائه می شود.

۱. روی فن های خنک کننده سرمایه گذاری کنید

اگر فن خنک کننده شما در آستانه تسلیم شدن است یا نمی تواند حرارت CPU شما را کنترل کند، شاید وقت آن رسیده است که یک فن جدید تهیه کنید. یک رویکرد فشرده تر، شما را ملزم به سرمایه گذاری در یک خنک کننده CPU جدید یا یک هیت سینک می کند. خنک کننده های CPU از یک کندانسور برای تبدیل گرما از گاز به مایع استفاده می کنند که بیشتر خنک می شود و برای استفاده مجدد از اواپراتور حرکت می کند.

۲. پایه لپ تاپ بگیرید

اگر لپ تاپ دارید، گرفتن پایه برای آن اطمینان حاصل می کند که دریچه های زیر آن فضای کافی و جریان هوا برای انتقال گرما دارند. قرار دادن لپ تاپ خود بر روی پایه یک راه بسیار ساده برای حل مشکلات گرمای بیش از حد بدون صرف هزینه زیاد است. پایه های لپ تاپ ارزان هستند و یک پایه مناسب بیش از ۲۰ تا ۲۵ دلار برای شما هزینه ندارد.

۳. محل کار خود را تمیز و دارای تهویه مناسب نگه دارید

این کلیشه است و دلیل خوبی نیز دارد. هرچه فضای کاری شما کثیف‌تر باشد، فن‌های کامپیوتر شما کثیف‌تر می‌شوند و این باعث می‌شود که CPU خنک‌تر نشوند. بنابراین، سطحی از تمیزی را حفظ کنید تا مطمئن شوید که این اتفاق نمی افتد.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که دریچه ها مسدود نشده اند و جریان هوای خوبی در اتاق وجود دارد. فضاهای بسته، به خصوص در فصل تابستان، می توانند بسیار گرم شوند. اما تا زمانی که جریان هوای مناسبی در اتاق وجود داشته باشد، باید به خوبی کار کند.

۴. کامپیوتر خود را تمیز نگه دارید

همانطور که باید فضای کاری خود را تمیز نگه دارید، باید هر چند وقت یکبار برای تمیز کردن رایانه شخصی خود نیز وقت بگذارید. اگر متوجه شدید که گرد و غبار به داخل رایانه شما نفوذ کرده و در رایانه شما جمع شده است، آن را تمیز کنید. برای این کار می توانید هوای کنسرو شده را از یک فروشگاه سخت افزار محلی تهیه کنید. برای تمیز کردن کثیفی های کیک شده، می توانید از یک پارچه یا یک نوک کیو آغشته به الکل ایزوپروپیل استفاده کنید و آن را بمالید.

۵. دوباره خمیر حرارتی را اعمال کنید

خمیر حرارتی چیزی است که اجازه می دهد حرارت را از CPU به خنک کننده منتقل کند. با گذشت زمان، آنها می توانند خشک شوند و منجر به انتقال حرارت ناکارآمد شوند. افزودن یک لایه جدید از خمیر حرارتی یک راه مطمئن برای اطمینان از اینکه خنک کننده CPU به طور موثر کار می کند و دما را تحت کنترل نگه می دارد.

سوالات متداول (سؤالات متداول):

حفظ دمای CPU و جلوگیری از تماس آن با دهه ۹۰ مستلزم ترکیبی از کارها است که باید به درستی انجام شود. در اینجا ما به چند سؤال متداول در مورد همین پاسخ پاسخ می دهیم.

محدوده دمایی ایده آل برای CPU من چیست؟

دمای “ایده آل” برای یک CPU از یک پردازنده به پردازنده دیگر متفاوت است. اکثر برنامه های شخص ثالث (مانند مواردی که در راهنمای ما در بالا ذکر شد) حداکثر دما را برای CPU شما نمایش می دهند. این در حدود نقطه ای است که CPU شما برای جلوگیری از هر گونه آسیبی خاموش می شود. اگر CPU شما دائماً به علامت حداکثر دما نزدیک می شود، اتفاقات بدی برای رایانه شما قریب الوقوع است.

به عنوان یک قانون کلی، اینها محدوده دمای CPU و وضعیت سلامت CPU مربوطه آنها هستند:

<60 درجه سانتیگراد: همه چیز خوب است!

۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد: گرم شدن. همه چیز هنوز خوب است، اما باید جریان هوا را بهبود بخشید و گرد و غبار را تمیز کنید.

۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد: مگر اینکه اورکلاک کنید، نباید اغلب در این محدوده دمایی باشید. مطمئن شوید که فن ها به خوبی کار می کنند و هیچ گره گرد و غباری سیستم را مسدود نمی کند.

۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد: سیستم شما قطعاً تحت گرمای زیادی است. اگر این به دلیل اورکلاک است، کمی به عقب شماره گیری کنید. در غیر این صورت، برخی مداخلات عمده در دستور کار هستند. مطمئن شوید که فن ها کار می کنند، سیستم خود را به طور کامل تمیز کنید و شاید یک خنک کننده نصب کنید. اگر CPU شما دائماً در این محدوده قرار دارد، عملکرد آن کاهش می یابد.

>90 درجه سانتیگراد – این دوزخ است!

آیا دمای CPU با عملکرد مرتبط است؟

بله قطعا همینطور است. ما فقط برای ارضای OCD خود نگران دمای بالا نیستیم. همه چیز به عملکرد در پایان روز خلاصه می شود. دمای بالاتر به این معنی است که CPU شما بیشتر از حد معمول تلاش می کند تا نتایج مشابهی را به دست آورد. بعد از یک نقطه خاص، اجرا ضربه بزرگی می‌گیرد و شما خودتان تفاوت را احساس خواهید کرد.

چگونه دمای CPU را کاهش دهیم؟

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش دمای CPU انجام دهید. ما چند نکته را برای همین مورد ذکر کرده‌ایم، بنابراین مطمئن شوید که موارد بالا را دنبال کنید.

یکداون امیدوار است که اکنون بتوانید دمای CPU خود را کنترل کنید و اندازه‌گیری از جایی که باید باشد داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.