.
ویندوز ۱۱ در مقابل اوبونتو : مقایسه ویژگی ها و امنیت
  • نسخه نهایی ویندوز ۱۱ به زودی منتشر خواهد شد و در راهنمای امروز، ما قصد داریم ویندوز ۱۱ را با اوبونتو مقایسه کنیم و دریابیم که کدام یک از آنها بهتر است.
  • هر دو سیستم تا حدودی رابط های مشابهی دارند، اما تفاوت های زیادی وجود دارد که امروز به آنها اشاره خواهیم کرد.
  • با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به ویندوز ۱۱ در مقابل اوبونتو ۲۰.۰۴ بیاندازیم تا هر آنچه را که باید در مورد هر دوی این سیستم‌ها بدانید.

در مقاله امروز، ما قصد داریم ویندوز ۱۱ را با اوبونتو مقایسه کنیم و ببینیم کدام سیستم عامل بهتر و ایمن تر است.

ویندوز ۱۱ در مقابل اوبونتو، تفاوت های اصلی چیست؟
رابط کاربری

ویندوز ۱۱ ظاهری تازه دارد که گوشه های گرد را به تمام عناصر رابط کاربری اضافه می کند. اوبونتو شباهت هایی با ویندوز ۱۱ دارد زیرا هر دو گوشه های گرد برای عناصر رابط کاربری دارند.

سیستم عامل جدید ویندوز تغییراتی را در File Explorer ایجاد کرد تا بدون درهم ریختگی غیر ضروری ساده تر به نظر برسد، بنابراین از نظر ظاهری تا حدودی شبیه به مدیر فایل در اوبونتو است.

داک در اوبونتو به طور پیش‌فرض در سمت چپ قرار دارد، اما می‌توانید موقعیت آن را به راحتی سفارشی کنید و حتی می‌توانید آن را مانند ویندوز ۱۱ در مرکز قرار دهید.

متأسفانه، ویندوز ۱۱ سفارشی سازی زیادی در این زمینه ارائه نمی دهد، زیرا نوار وظیفه در موقعیت پایین قفل است، بنابراین نمی توانید آن را مانند نسخه های قبلی ویندوز جابجا کنید.

شایان ذکر است که ویندوز ۱۱ دارای ویژگی Snap است که به شما امکان می دهد تمام پنجره های باز خود را در ۶ طرح بندی مختلف سازماندهی کنید.

گروه های اسنپ نیز وجود دارند که به شما امکان می دهد به راحتی به طرح اسنپ استفاده شده قبلی بازگردید. متأسفانه، اوبونتو از snapping پنجره بدون افزونه های شخص ثالث پشتیبانی نمی کند.

اوبونتو بسیار قابل تنظیم است و در حالی که می توانید تم ها را در ویندوز ۱۱ دانلود کنید، با قابلیت های اوبونتو در این بخش مطابقت ندارد.

در مورد رابط، اگرچه اوبونتو ساده‌تر و مینیمالیستی‌تر است، برخی ممکن است رابط آن را کسل‌کننده بدانند، اما همه اینها به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

از نظر چندوظیفه‌ای، ما احساس می‌کنیم که ویندوز ۱۱ گزینه بهتری است زیرا از جدا شدن پنجره از جعبه پشتیبانی می‌کند.

الزامات سخت افزاری
Windows 11 Ubuntu 21.04
CPU Compatible dual-core 64-bit 1GHz processor ۲GHz dual-core processor
RAM ۴GB ۴GB
Storage ۶۴GB ۲۵GB
Graphics DirectX 12 compatible with WDDM 2.0 driver Graphics card with at least 256MB
System firmware UEFI, Secure Boot capable No
TPM TPM 2.0 No

الزامات سخت افزاری ویندوز ۱۱ مدتی است که شناخته شده است و بحث هایی را در مورد نیاز به تراشه TPM برانگیخته است.

بسیاری از کاربران اولیه خطاهای TPM را هنگام نصب ویندوز ۱۱ گزارش کردند، اما راهی برای نصب ویندوز ۱۱ بدون TPM وجود دارد.

TPM یک الزام برای ویندوز ۱۱ است، و اگر مایکروسافت این راه حل را برطرف کند، باید یک تراشه TPM بخرید یا روی مادربرد TPM سرمایه گذاری کنید تا بتوانید سیستم عامل جدید مایکروسافت را نصب کنید.

سایر الزامات سخت افزاری شامل مواردی است که می توانیم از یک سیستم عامل جدید انتظار داشته باشیم، اما به خاطر داشته باشید که برخی از CPU های قدیمی با ویندوز ۱۱ کار نمی کنند، بنابراین مطمئن شوید که آیا CPU شما در لیست دستگاه های پشتیبانی شده قرار دارد یا خیر.

همچنین لازم به ذکر است که ویندوز ۱۱ پشتیبانی از پردازنده های ۳۲ بیتی را قطع خواهد کرد، بنابراین تنها راه استفاده از آن با یک پردازنده ۶۴ بیتی سازگار است.

در مورد نیازهای اوبونتو:

آنها چندان سخت نیستند و آخرین نسخه این سیستم عامل باید بدون هیچ مشکلی روی هر رایانه شخصی دو هسته ای که دارای کارت گرافیک اختصاصی با حداقل ۲۵۶ مگابایت حافظه است، اجرا شود.

این بسته به محیط دسکتاپ مورد استفاده شما به شدت متفاوت است و توزیع های خاصی مانند Xubuntu یا Lubuntu روی رایانه های شخصی حتی ۱۰ ساله کار می کنند.

اوبونتو به تراشه TPM نیاز ندارد و با اکثر پردازنده‌ها کار می‌کند، بنابراین لازم نیست نگران مشکلات سازگاری باشید زیرا توزیع‌های اوبونتو باید روی هر رایانه شخصی ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی کار کنند.

هنگام مقایسه ویندوز ۱۱ با اوبونتو از نظر سخت افزاری، اوبونتو بسیار در دسترس است. در مورد نیازمندی‌ها، در اینجا خلاصه‌ای از الزامات ویندوز ۱۱ و اوبونتو ۲۱.۰۴ آمده است:

امنیت

ویندوز ۱۰ از آنجایی که دارای یک نرم افزار آنتی ویروس داخلی به نام Windows Defender بود، یک سیستم عامل بسیار امن بود، و ما از ویندوز ۱۱ هم انتظار داریم.

اگر از طرفداران Windows Defender نیستید، همیشه می‌توانید نرم‌افزار آنتی‌ویروس را برای ویندوز ۱۱ نصب کنید تا یک لایه حفاظتی اضافی داشته باشید.

از سوی دیگر، اوبونتو به نرم افزار آنتی ویروس نیاز ندارد زیرا لینوکس پایگاه کاربری بسیار کوچکتری دارد، بنابراین بدافزار زیادی وجود ندارد که به طور خاص برای لینوکس توسعه یافته باشد.

در حال حاضر، ویندوز تقریبا ۷۳ درصد از سهم بازار دسکتاپ را در اختیار دارد، در حالی که لینوکس حدود ۲.۶ درصد را در اختیار دارد. این بدان معناست که پایگاه کاربر ویندوز بسیار بزرگتر است و قربانیان احتمالی بیشتری دارد.

سهم بازار جهانی در اختیار سیستم عامل های رایانه های شخصی رومیزی است

همچنین شایان ذکر است که اوبونتو نمی‌تواند فایل‌های exe. را اجرا کند، بنابراین حتی اگر ویروسی را که در فایل .exe پنهان است دانلود کنید، نمی‌توانید آن را روی لینوکس اجرا کنید.

در نهایت، تمام برنامه‌های لینوکس با امتیازات کاربر عادی اجرا می‌شوند، بنابراین حتی اگر رایانه شخصی شما آلوده باشد، برنامه دسترسی مدیریتی یا روت نخواهد داشت، بنابراین نمی‌تواند هیچ تغییر عمده‌ای در رایانه شخصی شما ایجاد کند.

در نهایت، اوبونتو منبع باز و حریم خصوصی است، بنابراین می توانید مطمئن باشید که اطلاعات شما را جمع آوری نمی کند. از سوی دیگر، ویندوز ۱۰ دارای مشکلات حریم خصوصی است و ما به دنبال این هستیم که ببینیم ویندوز ۱۱ چگونه آن را برطرف خواهد کرد.

هنگام مقایسه ویندوز ۱۱ با اوبونتو از نظر امنیت، اوبونتو انتخاب بهتری است زیرا از نظر طراحی ایمن تر است، بدافزار کمتری دارد و منبع باز است و تمرکز زیادی بر حریم خصوصی کاربر دارد.

پشتیبانی برنامه

پشتیبانی از برنامه بزرگترین تفاوت در مقایسه ویندوز ۱۱ با اوبونتو است. ویندوز ۱۱ از برنامه های Win32 پشتیبانی می کند و از آنجایی که ویندوز بر سهم بازار تسلط دارد، اکثر برنامه ها به طور خاص برای ویندوز ساخته شده اند.

ویندوز ۱۱ همچنین پشتیبانی بهتری از برنامه ها را به همراه دارد و اکنون می تواند Win32، .NET، UWP، Xamarin، Electron، React Native، جاوا و برنامه های وب پیشرو را به راحتی اجرا کند.

اما وقتی صحبت از شبیه سازهای اندروید در ویندوز ۱۱ می شود، این به چه معناست؟

برنامه اندروید TikTok مستقیماً روی ویندوز ۱۱ اجرا می شود – منبع: مایکروسافت
ما معتقدیم که شبیه سازهای اندروید به وجود خود ادامه خواهند داد، به خصوص پس از معرفی Google App Bundles.

مایکروسافت همچنین یک فروشگاه جدید مایکروسافت را در ویندوز ۱۱ ارائه می کند که به شما امکان می دهد هر نوع برنامه ای از جمله برنامه های اندروید و Win32 را به طور یکسان دانلود کنید.

این یک حرکت عالی است که به فروشگاه مایکروسافت اجازه می‌دهد تا به عنوان مرکز دانلود برای همه انواع برنامه‌ها، مشابه مرکز نرم‌افزاری که اوبونتو و سایر توزیع‌ها دارند، عمل کند.

اوبونتو و سایر توزیع‌های لینوکس نمی‌توانند برنامه‌های Win32 را مدیریت کنند و تنها راه برای اجرای آنها در اوبونتو استفاده از یک لایه سازگاری به نام Wine است.

نکته تخصصی:

رفع برخی از مشکلات رایانه شخصی سخت است، به خصوص وقتی صحبت از مخازن خراب یا از دست رفتن فایل های ویندوز باشد. اگر در رفع خطا مشکل دارید، ممکن است سیستم شما تا حدی خراب باشد. توصیه می‌کنیم Restoro را نصب کنید، ابزاری که دستگاه شما را اسکن می‌کند و تشخیص می‌دهد که چه ایرادی دارد.
برای دانلود و شروع تعمیر اینجا کلیک کنید.

در حالی که Wine با برنامه های ویندوز کار می کند، مطمئن ترین راه حل نیست. همین امر در مورد بازی‌ها نیز صدق می‌کند، و در حالی که اوبونتو می‌تواند بازی‌های خاصی را اجرا کند، انتظار نداشته باشید که همه بازی‌ها مانند ویندوز ۱۱ بدون مشکل اجرا شوند.

اوبونتو نسخه‌های جایگزین برای همه برنامه‌های اصلی ویندوز دارد، اما این جایگزین‌ها ممکن است همیشه به خوبی همتایان ویندوزی خود نباشند.

از سوی دیگر، ویندوز دارای یک زیرسیستم ویندوز برای لینوکس است و ویندوز ۱۰ می تواند برنامه های رابط کاربری گرافیکی ویندوز را اجرا کند، بنابراین انتظار می رود که در مورد ویندوز ۱۱ نیز چنین باشد.

با این حال، اگر نرم افزار رایگان و منبع باز را ترجیح می دهید، اوبونتو ممکن است انتخاب بهتری باشد، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید با برخی از نرم افزارهای ویندوزی مورد علاقه خود خداحافظی کنید.

سهولت استفاده

استفاده از ویندوز ۱۱ فوق العاده ساده است و اگر از ویندوز ۱۰ یا هر نسخه دیگری استفاده کرده باشید، هنگام استفاده از ویندوز ۱۱ احساس دیگری نخواهید داشت.

رابط جدید ساده شده است، منوی Start شلوغ است، و کاشی های زنده با ویجت ها جایگزین می شوند، و از آنجایی که آنها پانل جداگانه خود را دارند، فضایی در منوی استارت شما نمی گیرند.

اوبونتو کمی پیچیده تر است و منحنی یادگیری دارد. سیستم عامل به دانش اولیه ترمینال نیاز دارد، بنابراین مطمئن شوید که حداقل دستورات اولیه را می دانید.

ترمینال برای نصب برنامه‌ها و وابستگی‌ها استفاده می‌شود، و گاهی اوقات لازم است از ترمینال برای تغییر تنظیمات خاص استفاده کنید.

این ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، و آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست، اما نیاز به عادت کردن به آن دارد. از طرف دیگر، ویندوز ۱۱ به هیچ وجه به خط فرمان متکی نیست و می توانید اکثر تنظیمات را از رابط کاربری گرافیکی تغییر دهید.

البته، کاربران پیشرفته می توانند از خط فرمان برای تغییر تنظیمات ویندوز ۱۱ استفاده کنند، اما اکثر کاربران معمولی هرگز مجبور نیستند خط فرمان را باز کنند، که در مورد اوبونتو صدق نمی کند.

اگر ویندوز ۱۱ را با اوبونتو از نظر سهولت استفاده مقایسه کنیم، باید بگوییم که استفاده از ویندوز بسیار ساده تر است، زیرا نیازی به استفاده از خط فرمان ندارد.

از سوی دیگر، اگر کاربر پیشرفته ای هستید و با خط فرمان غریبه نیستید، شاید اوبونتو برای شما عالی باشد.

قیمت گذاری

ویندوز ۱۱ یک نرم افزار اختصاصی است که به این معنی است که برای نصب آن بر روی یک رایانه شخصی باید مجوز خریداری کنید. اگر چندین رایانه شخصی در خانه خود دارید، به این معنی است که باید چندین مجوز خریداری کنید.

با این حال، کاربران ویندوز ۱۰ باید بتوانند ویندوز ۱۱ را به عنوان یک ارتقاء رایگان دانلود کنند، در حالی که کاربران جدید باید مجوز را خریداری کنند. تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد قیمت آن در دسترس نیست، اما امیدواریم که مایکروسافت به زودی آن را فاش کند.

همین امر در مورد نرم افزارهای روی پلتفرم ویندوز نیز صدق می کند، و در حالی که بسیاری از برنامه های منبع باز و رایگان وجود دارد، اکثر برنامه ها برای استفاده از آنها نیاز به مجوز دارند.

از طرف دیگر، اوبونتو کاملا رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به خرید هیچ مجوزی ندارید، به علاوه می توانید آن را بر روی هر تعداد رایانه ای که بخواهید، چه برای استفاده شخصی و چه برای استفاده تجاری، نصب کنید.

آیا می توانید اوبونتو را روی ویندوز اجرا کنید؟

بله، با استفاده از نرم افزار ماشین مجازی می توانید اوبونتو را روی ویندوز اجرا کنید. به خاطر داشته باشید که این روش ممکن است برای سخت افزار شما سخت باشد زیرا اوبونتو را در ویندوز اجرا می کنید.

یک روش بهتر این است که اوبونتو را از طریق Live USB یا بوت دوگانه ویندوز و اوبونتو اجرا کنید.

بسته به پیکربندی سیستم شما، این گزینه می‌تواند کار کند یا می‌تواند باعث بی‌ثباتی سیستم شود، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری، مطمئن شوید که اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع کسب کنید.

آیا برنامه های اندروید می توانند روی اوبونتو کار کنند؟

اوبونتو از برنامه‌های اندرویدی مانند ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، همچنان می‌تواند برنامه‌های اندروید را با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی مانند Anbox اجرا کند.

به جرات می توان گفت که اگر قصد استفاده از برنامه های اندروید و برنامه های سیستم بومی را دارید، توصیه می شود که ویندوز ۱۱ را امتحان کنید، که پشتیبانی بومی اندروید را ارائه می دهد.

بهترین نسخه اوبونتو برای استفاده چیست؟

این کاملاً به ترجیح کاربر بستگی دارد و همه نسخه‌های اوبونتو کم و بیش یکسان هستند و تنها تفاوت آن در محیط دسکتاپ است.

اوبونتو و کوبونتو اصلی بهترین توزیع‌های اوبونتو هستند، اما مورد علاقه شخصی ما به دلیل نیازهای سخت‌افزاری کم آن، لوبونتو است.

نتیجه

اوبونتو و ویندوز ۱۱ شباهت های خود را دارند، به ویژه در رابط کاربری با طراحی مینیمالیستی و گوشه های گرد آن.

شباهت دیگر فروشگاه اپلیکیشن اختصاصی است که می توانید از آن برای کشف و دانلود نرم افزار استفاده کنید.

به غیر از این، این دو سیستم عامل از نظر پشتیبانی، امنیت و حریم خصوصی کاملاً متفاوت هستند.

اوبونتو دارای یک منحنی یادگیری است، بنابراین اگر از طرفداران خط فرمان نیستید، شاید اوبونتو برای شما مناسب نباشد.

در مقایسه ویندوز ۱۱ با اوبونتو هیچ برنده مشخصی وجود ندارد و همه چیز به نیازها و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

اگر باید انتخاب روشنی داشته باشیم، باید از ویندوز ۱۱ استفاده کنیم، زیرا استفاده از آن آسان‌تر است، به علاوه، پشتیبانی بهتر برنامه با نیازهای ما مطابقت بیشتری دارد.

سیستم عامل انتخابی شما چیست؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.