.
نحوه ورود و خروج از تنظیمات BIOS یا CMOS

هر رایانه راهی برای ورود به تنظیمات BIOS یا CMOS ارائه می دهد که به شما امکان می دهد برخی از تنظیمات اولیه را برای رایانه خود و اجزای سخت افزاری آن پیکربندی کنید.

در زیر لیستی از روش‌های متداول برای دسترسی و خروج از تنظیمات BIOS یا CMOS رایانه و توصیه‌هایی در صورت بروز مشکل ارائه شده است.

مهم
برای ورود و خروج از تنظیمات BIOS یا CMOS باید یک صفحه کلید فعال داشته باشید.
توجه داشته باشید
ممکن است جزئیات کامپیوتر شما منحصر به فرد باشد.
اگر نمی توانید وارد تنظیمات BIOS یا CMOS شوید، این صفحه کمکی نمی کند زیرا با رمز عبور محافظت می شود.

دسترسی به BIOS یا CMOS در رایانه های جدیدتر

کامپیوترهای تولید شده در چند سال اخیر به شما این امکان را می دهند که با فشار دادن یکی از پنج کلید فهرست شده در زیر در طول فرآیند بوت وارد تنظیمات BIOS یا CMOS شوید.

 • F1

 • F2 *

 • F10 **

 • Delete or Del

 • Esc

توجه داشته باشید
F1، F2 و F10 همگی کلیدهای عملکردی در بالای صفحه کلید هستند.
* اگر با فشار دادن F2 یک ابزار تشخیصی باز می شود، احتمالاً کلید تنظیم شما F10 است.
** F10 همچنین برای منوی بوت استفاده می شود.
اگر با فشار دادن F10 یک منوی بوت باز می شود، کلید تنظیم شما احتمالاً F2 است.
هنگام بوت شدن رایانه، کلیدهای تنظیم فشار داده می شوند. اکثر کاربران هنگام راه اندازی پیامی مشابه مثال زیر می بینند. برخی از رایانه‌های قدیمی‌تر نیز ممکن است یک بلوک متنی چشمک زن را نمایش دهند تا نشان دهد چه زمانی باید F1 یا را فشار دهید

.Press F2 to enter BIOS setup

نکته
اگر مطمئن نیستید که چه کلیدی را فشار دهید، وقتی رایانه بوت می‌شود، یک یا چند کلید روی صفحه‌کلید را فشار داده و نگه‌دارید تا باعث خطای کلید گیر شود. پس از دریافت این خطا، گزینه ادامه یا ورود به تنظیمات باید ظاهر شود.
توجه داشته باشید
اگر هنوز نمی توانید با استفاده از روش های ذکر شده در بالا وارد BIOS شوید، دفترچه راهنمای مادربرد را برای کلید مناسب برای ورود به BIOS بررسی کنید. ممکن است اسناد مادربرد نیز در وب سایت سازنده موجود باشد.

هنگامی که با موفقیت وارد تنظیمات CMOS شدید، صفحه ای شبیه به مثال زیر ظاهر می شود. بسته به سازنده، تنظیمات CMOS شما ممکن است متفاوت به نظر برسد، اما همچنان باید گزینه‌ها و اطلاعات مشابه زیادی را به اشتراک بگذارد.

چگونه تغییرات را در تنظیمات CMOS تغییر داده و ذخیره کنم؟

پس از راه اندازی CMOS، روش تغییر تنظیمات اغلب به سازنده BIOS بستگی دارد. می توانید از کلیدهای جهت دار و کلید Enter برای انتخاب دسته ها و تغییر مقادیر آنها استفاده کنید. برخی از تولیدکنندگان ممکن است از شما بخواهند که برای تغییر مقادیر، کلیدهای Page up و Page down را فشار دهید.

نکته
همه سازندگان نشان می دهند که از کدام کلیدها برای پیمایش در سمت راست یا پایین صفحه تنظیمات استفاده شود.

من نمی توانم مقادیر تنظیمی را که می خواهم استفاده کنم تغییر دهم
اگر می‌خواهید ساعت، سرعت یا تنظیمات دیگر را تغییر دهید و این گزینه را ندارید، مادربرد آن را پشتیبانی نمی‌کند. اگر فکر می کنید باید پشتیبانی شود، ممکن است نیاز به به روز رسانی بایوس داشته باشید.

نکته
اگر به نظر می‌رسد که تغییراتی که انجام داده‌اید به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گردد، یا تنظیم تاریخ و زمان در BIOS همچنان عقب می‌ماند، ممکن است لازم باشد باتری CMOS را تعویض کنید. برای راهنمایی در مورد تعویض باتری، نگاه کنید به: نحوه تعویض باتری CMOS.

چگونه تغییرات را ذخیره کنم؟

اگر F10 کار نمی کند، به دنبال کلیدی که برای ذخیره تنظیمات استفاده می شود، به پایین یا بالای صفحه نگاه کنید.

دسترسی به BIOS یا CMOS در رایانه های قدیمی

برخلاف رایانه‌های امروزی، رایانه‌های قدیمی (قبل از سال ۱۹۹۵) روش‌های متعددی برای ورود به تنظیمات BIOS داشتند. در زیر لیستی از دنباله های کلیدی وجود دارد که باید هنگام بوت شدن کامپیوتر فشار دهید تا وارد تنظیمات BIOS شوید.

 • Ctrl+Alt+Esc
 • Ctrl+Alt+Insert
 • Ctrl+Alt+Enter
 • Ctrl+Alt+S
 • صفحه به بالا
 • صفحه پایین

Acer BIOS

اگر رایانه Acer شما نمی تواند بوت شود یا می خواهید BIOS را به تنظیمات اصلی خود بازگردانید، F10 را فشار دهید و نگه دارید همانطور که رایانه را روشن می کنید. در حالی که F10 را نگه داشته اید، دو بوق باید شنیده شود که نشان می دهد تنظیمات بازیابی شده اند.

AMI BIOS

AMI BIOS قدیمی‌تر را می‌توان با فشار دادن و نگه داشتن Insert هنگام بوت شدن رایانه، به تنظیمات قابل بوت بازگرداند.

دیسکت های BIOS یا CMOS

کامپیوترهای اولیه ۴۸۶، ۳۸۶ و ۲۸۶ برای ورود به تنظیمات BIOS به یک فلاپی دیسک نیاز داشتند. این دیسک ها ممکن است به عنوان دیسک های ICU، BBU یا SCU شناخته شوند. از آنجایی که این دیسکت ها منحصر به سازنده کامپیوتر شما هستند، باید دیسکت ها را از آنها تهیه کنید. برای اطلاعات تماس به لیست سازندگان کامپیوتر مراجعه کنید.

دسترسی به BIOS در کامپیوترهای اولیه IBM

برخی از رایانه‌های اولیه IBM از شما می‌خواهند که برای ورود به تنظیمات BIOS، هر دو دکمه ماوس را هنگام بوت شدن رایانه فشار داده و نگه دارید.

پیشنهادات اضافی برای دسترسی به BIOS یا CMOS

در نهایت، اگر هیچ یک از پیشنهادات بالا اجازه دسترسی به تنظیمات را نمی دهد، سعی کنید یک خطای کلید گیر ایجاد کنید، که گزینه ای برای ورود به تنظیمات BIOS یا CMOS می دهد. اگر این کار نمی کند، مطمئن شوید که صفحه کلید شما کار می کند.

نحوه خروج از BIOS یا CMOS

متداول ترین روش ها شامل موارد زیر است.

 • کلید Esc را فشار دهید تا بدون ذخیره هیچ تغییری خارج شوید.
 • برای ذخیره تغییرات و خروج، کلید F10 یا F12 را فشار دهید.
 • در تنظیمات به تب Exit یا Save & Exit دسترسی پیدا کنید و گزینه Exit یا Save and Exit را انتخاب کنید.

اگر برای خروج از تنظیمات BIOS یا CMOS مشکل دارید، می‌توانید روش‌های زیر را برای رفع مشکل امتحان کنید.

 • برای بارگیری تنظیمات پیش فرض، کلید F9 را فشار دهید و برای ذخیره و خروج، F10 را فشار دهید.
 • در تنظیمات به تب Exit یا Save & Exit دسترسی پیدا کنید، گزینه Load Optimized Defaults را انتخاب کنید، Yes را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید. هر گونه تغییر ایجاد شده برگردانده می شود و BIOS یا CMOS به تنظیمات پیش فرض برمی گردد.
 • کامپیوتر را خاموش کنید (فقط به عنوان آخرین راه حل و با احتیاط استفاده کنید).
توجه داشته باشید
اگر رایانه شما راه اندازی نشد، بایوس یا CMOS را بازنشانی کنید تا مشکل برطرف شود. برای راهنمایی، ببینید: چگونه تنظیمات CMOS یا BIOS را بازنشانی کنیم.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.