.
نحوه نصب و استفاده از لینوکس Bash Shell در ویندوز ۱۰
آنچه باید در مورد استفاده از لینوکس Bash Shell در ویندوز ۱۰ بدانید

چگونه زیرسیستم ویندوز برای لینوکس ۱ (WSL1) کار می کند

ویندوز ۱۰ یک زیرسیستم کامل ویندوز در نظر گرفته شده برای لینوکس (WSL) برای اجرای نرم افزار لینوکس ارائه می دهد. این یک ماشین مجازی، یک کانتینر یا نرم افزار لینوکس نیست که برای ویندوز کامپایل شده است (مانند Cygwin). این بر اساس کار رها شده مایکروسافت Project Astoria برای اجرای برنامه های اندروید در ویندوز است. به آن به عنوان Bash Shell در ویندوز ۱۰ فکر کنید.

در حالی که Wine به شما اجازه می دهد تا برنامه های ویندوز را مستقیماً بر روی لینوکس اجرا کنید، زیرسیستم ویندوز برای لینوکس به شما امکان می دهد برنامه های لینوکس را مستقیماً روی ویندوز اجرا کنید.

مایکروسافت با Canonical کار کرد تا یک محیط پوسته کامل Bash مبتنی بر اوبونتو را ارائه دهد که در بالای این زیرسیستم اجرا می شود. از نظر فنی، این اصلا لینوکس نیست.

لینوکس هسته اصلی سیستم عامل است و در اینجا در دسترس نیست.

در عوض، این به شما امکان می‌دهد پوسته Bash و دقیقاً همان باینری‌هایی را که معمولاً در لینوکس اوبونتو اجرا می‌کردید، اجرا کنید. متخصصان نرم‌افزار رایگان اغلب استدلال می‌کنند که سیستم عامل لینوکس متوسط ​​باید «گنو/لینوکس» نامیده شود، زیرا واقعاً تعداد زیادی نرم‌افزار گنو است که روی هسته لینوکس اجرا می‌شوند.

پوسته Bash که دریافت خواهید کرد در واقع تمام آن ابزارهای GNU و نرم افزارهای دیگر است. در حالی که این ویژگی در ابتدا “Bash on Ubuntu on Windows” نامیده می شد، همچنین به شما امکان می دهد Zsh و سایر پوسته های خط فرمان را اجرا کنید.

اکنون از سایر توزیع های لینوکس Bash Shell در ویندوز ۱۰ نیز پشتیبانی می کند.

شما می توانید openSUSE Leap یا SUSE Enterprise Server را به جای اوبونتو انتخاب کنید و یک ریمیکس از فدورا در دسترس است.

در اینجا محدودیت هایی وجود دارد. به طور رسمی با برنامه های دسکتاپ گرافیکی لینوکس کار نمی کند. هر برنامه خط فرمانی نیز کار نمی کند، زیرا این ویژگی کامل نیست.

چگونه زیرسیستم ویندوز برای لینوکس ۲ (WSL2) کار می کند

زیرسیستم ویندوز برای لینوکس ۲ (WSL2) به گونه ای طراحی شده است که دقیقاً همان تجربه کاربری قبلی خود را ارائه دهد، اما شباهت ها بیشتر به همین جا ختم می شود.

WSL2 یک هسته کامل لینوکس را در یک ماشین مجازی بسیار کارآمد اجرا می کند. درست مانند WSL1، WSL2 به شما اجازه می دهد از طیف وسیعی از توزیع های مختلف لینوکس از جمله Ubuntu، Debian، Kali، openSUSE، Fedora و غیره استفاده کنید.

این همچنین بدان معنی است که اکثر برنامه ها، بسته ها یا دستورات لینوکس بدون مشکل کار می کنند.

توجه: WSL2 از برنامه های رابط کاربری گرافیکی در ویندوز ۱۱ پشتیبانی می کندن
نحوه نصب و استفاده از لینوکس Bash Shell در ویندوز ۱۰
این ویژگی در نسخه ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ کار نمی کند، بنابراین مطمئن شوید که از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز استفاده می کنید.

اگر هنوز از نسخه ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، وقت آن رسیده است که به نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ بروید.

با فرض اینکه ویندوز ۶۴ بیتی دارید، برای شروع به Control Panel > Programs > Turn Windows Features On or Off بروید. گزینه “Windows Subsystem for Linux” را در لیست فعال کنید و سپس روی دکمه “OK” کلیک کنید.

هنگامی که از شما خواسته شد رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید، روی “Restart now” کلیک کنید. این ویژگی تا زمانی که راه اندازی مجدد نکنید کار نمی کند.

توجه: با شروع به‌روزرسانی Fall Creators، دیگر لازم نیست برای استفاده از این ویژگی، حالت برنامه‌نویس را در برنامه تنظیمات فعال کنید. شما فقط باید آن را از پنجره ویژگی های ویندوز نصب کنید. از طرف دیگر، می توانید آن را با استفاده از PowerShell نیز نصب کنید.

PowerShell را به عنوان مدیر راه اندازی کنید، سپس وارد کنید:
wsl –install

دانلود و نصب همه اجزای مورد نیاز چند دقیقه طول می کشد – پس از انجام، باید کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.

پس از راه اندازی مجدد رایانه، فروشگاه مایکروسافت را از منوی استارت باز کنید و «Linux» را در فروشگاه جستجو کنید.

توجه: برای استفاده از لینوکس Bash Shell در ویندوز ۱۰ با شروع به‌روزرسانی Fall Creators، دیگر نمی‌توانید اوبونتو را با اجرای دستور «bash» نصب کنید. در عوض، باید اوبونتو یا توزیع لینوکس دیگری را از برنامه Store یا با استفاده از دستور wsl –install -d <Distribution> نصب کنید.

فهرستی از هر توزیع لینوکس در حال حاضر در فروشگاه ویندوز موجود است. از زمان به‌روزرسانی Fall Creators، این شامل Ubuntu، openSUSE Leap و openSUSE Enterprise می‌شود، با این وعده که فدورا به زودی وارد می‌شود.

به روز رسانی: دبیان، کالی و ریمیکس فدورا اکنون در فروشگاه موجود است. «Debian Linux»، «Kali Linux» یا «Fedora Linux» را برای پیدا کردن و نصب آنها جستجو کنید.

برای نصب یک توزیع لینوکس، روی آن کلیک کنید و سپس روی دکمه «دریافت» یا «نصب» کلیک کنید تا آن را مانند هر برنامه دیگر فروشگاه نصب کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام محیط لینوکس را نصب کنید، اوبونتو را توصیه می کنیم. این توزیع محبوب لینوکس قبلا تنها گزینه موجود بود، اما سایر سیستم های لینوکس اکنون برای افرادی که نیازهای خاص تری دارند در دسترس هستند.

همچنین می توانید چندین توزیع لینوکس را نصب کنید و هر کدام میانبرهای منحصر به فرد خود را دریافت می کنند.حتی می توانید چندین توزیع مختلف لینوکس را در یک زمان در ویندوزهای مختلف اجرا کنید.

نحوه استفاده از Bash Shell و نصب نرم افزار لینوکس

اکنون یک پوسته bash خط فرمان کامل بر اساس اوبونتو یا هر توزیع لینوکس دیگری که نصب کرده اید دارید. از آنجایی که آنها باینری یکسان هستند، اگر از اوبونتو استفاده می کنید،

می توانید از دستور apt یا apt-get اوبونتو برای نصب نرم افزار از مخازن اوبونتو استفاده کنید. فقط از هر دستوری که معمولاً در آن توزیع لینوکس استفاده می کنید استفاده کنید. شما به تمام نرم افزارهای خط فرمان لینوکس دسترسی خواهید داشت، اگرچه ممکن است برخی از برنامه ها هنوز به خوبی کار نکنند.

برای باز کردن محیط لینوکس که نصب کرده اید، کافیست منوی Start را باز کنید و هر توزیعی را که نصب کرده اید جستجو کنید. به عنوان مثال، اگر اوبونتو را نصب کرده اید، میانبر اوبونتو را راه اندازی کنید.

برای دسترسی آسان تر، می توانید این میانبر برنامه را به منوی استارت، نوار وظیفه یا دسکتاپ پین کنید.

اولین باری که محیط لینوکس را راه اندازی می کنید، از شما خواسته می شود نام کاربری و رمز عبور یونیکس را وارد کنید. اینها نباید با نام کاربری و رمز عبور ویندوز شما مطابقت داشته باشند، اما در محیط لینوکس استفاده خواهند شد.

به عنوان مثال:

اگر «bob» و «letmein» را به‌عنوان اعتبار خود وارد کنید، نام کاربری شما در محیط لینوکس «bob» و رمز عبوری که در محیط لینوکس استفاده می‌کنید «letmein» خواهد بود – صرف نظر از نام کاربری ویندوز و رمز عبور هستند.

با اجرای دستور wsl می توانید محیط لینوکس نصب شده خود را راه اندازی کنید. اگر چندین توزیع لینوکس نصب کرده‌اید، می‌توانید محیط پیش‌فرض لینوکس را که این فرمان اجرا می‌کند، انتخاب کنید.

اگر اوبونتو را نصب کرده اید، می توانید دستور ubuntu را نیز برای نصب آن اجرا کنید. برای openSUSE Leap 42، از opensuse-42 استفاده کنید. برای SUSE Linux Enterprise Sever 12، از sles-12 استفاده کنید.

این دستورات در صفحه هر توزیع لینوکس در فروشگاه ویندوز ذکر شده است. شما همچنان می توانید محیط پیش فرض لینوکس خود را با اجرای دستور bash راه اندازی کنید، اما مایکروسافت می گوید این منسوخ شده است. این بدان معنی است که فرمان bash ممکن است در آینده از کار بیفتد.

اگر تجربه استفاده از پوسته Bash در لینوکس، Mac OS X یا سایر پلتفرم‌ها را دارید، کاملاً در خانه خواهید بود. در اوبونتو، برای اجرای آن با مجوزهای ریشه، باید یک دستور را با sudo پیشوند قرار دهید.

کاربر “ریشه” در پلتفرم های یونیکس مانند کاربر “Administrator” در ویندوز دسترسی کامل به سیستم دارد. فایل سیستم ویندوز شما در /mnt/c در محیط پوسته Bash قرار دارد.

از همان دستورات ترمینال لینوکس که برای دور زدن استفاده می کنید استفاده کنید. اگر به Command Prompt استاندارد ویندوز با دستورات DOS آن عادت دارید، در اینجا چند دستور اساسی مشترک برای Bash و Windows وجود دارد:

 • تغییر دایرکتوری: cd در Bash، cd یا chdir در DOS
 • فهرست محتویات دایرکتوری: ls در Bash، dir در DOS
 • انتقال یا تغییر نام فایل: mv در Bash، انتقال و تغییر نام در DOS
 • یک فایل را کپی کنید: cp در Bash، کپی در DOS
 • یک فایل را حذف کنید: rm در Bash، حذف یا پاک کردن در DOS
 • یک دایرکتوری ایجاد کنید: mkdir در Bash، mkdir در DOS
 • از یک ویرایشگر متن استفاده کنید: vi یا nano در Bash، ویرایش در DOS
یادآوری:

این نکته مهم است که برخلاف ویندوز، پوسته Bash و محیط تقلید کننده لینوکس آن به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند. به عبارت دیگر، “File.txt” با حرف بزرگ با “file.txt” بدون بزرگ متفاوت است.

برای دستورالعمل‌های بیشتر، به راهنمای مبتدی ما در مورد خط فرمان لینوکس و سایر معرفی‌های مشابه در مورد پوسته Bash، خط فرمان اوبونتو و ترمینال لینوکس آنلاین مراجعه کنید.

برای نصب و به روز رسانی نرم افزار محیط اوبونتو باید از دستور apt استفاده کنید.

مطمئن شوید که این دستورات را با sudo پیشوند قرار دهید، که باعث می‌شود آنها به‌عنوان روت اجرا شوند – معادل لینوکس Administrator. در اینجا دستورات apt-get هستند که باید بدانید:

 • دانلود اطلاعات به روز شده درباره بسته های موجود: به روز رسانی sudo apt

 • یک Application Package را نصب کنید: sudo apt install packagename (نام بسته را جایگزین «packagename» کنید.)

 • یک بسته برنامه را حذف نصب کنید: sudo apt remove packagename (نام بسته را جایگزین «packagename» کنید.)

 • جستجو برای بسته‌های موجود: کلمه جستجوی sudo apt (کلمه‌ای را که می‌خواهید نام بسته‌ها و توضیحات آن را جستجو کنید، جایگزین «کلمه» کنید.)

 • آخرین نسخه های بسته های نصب شده خود را دانلود و نصب کنید: sudo apt upgrade

اگر یک توزیع SUSE Linux نصب کرده اید، می توانید به جای آن از دستور zypper برای نصب نرم افزار استفاده کنید.

پس از دانلود و نصب یک برنامه، می توانید نام آن را در اعلان تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید تا اجرا شود. برای جزئیات بیشتر، اسناد آن برنامه خاص را بررسی کنید.

Installing GNU Compiler Collection with apt.

امتیاز: فونت اوبونتو را برای تجربه واقعی اوبونتو نصب کنید

اگر می خواهید تجربه دقیق تری از اوبونتو در ویندوز ۱۰ داشته باشید، می توانید فونت های اوبونتو را نیز نصب کرده و در ترمینال فعال کنید.

شما مجبور نیستید این کار را انجام دهید، زیرا فونت خط فرمان پیش فرض ویندوز برای ما بسیار خوب به نظر می رسد، اما این یک گزینه است.

در اینجا به نظر می رسد:

برای نصب فونت، ابتدا خانواده فونت اوبونتو را از وب سایت اوبونتو دانلود کنید. فایل زیپ دانلود شده را باز کنید و فایل “UbuntuMono-R.ttf” را پیدا کنید. این فونت monospace اوبونتو است که تنها مورد استفاده در ترمینال است. این تنها فونتی است که باید نصب کنید.

روی فایل “UbuntuMono-R.ttf” دوبار کلیک کنید و پیش نمایش فونت را مشاهده خواهید کرد. روی “نصب” کلیک کنید تا آن را در سیستم خود نصب کنید.

برای اینکه فونت monospace اوبونتو به یک گزینه در کنسول تبدیل شود، باید تنظیماتی را به رجیستری ویندوز اضافه کنید.

یک ویرایشگر رجیستری را با فشار دادن Windows+R روی صفحه کلید خود، تایپ regedit و سپس فشردن Enter باز کنید. به کلید زیر بروید یا آن را کپی و در نوار آدرس ویرایشگر رجیستری قرار دهید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Console\TrueTypeFont

در قسمت سمت راست کلیک کرده و New > String Value را انتخاب کنید. مقدار جدید را ۰۰۰ نامگذاری کنید.

روی رشته “۰۰۰” که ایجاد کردید دوبار کلیک کنید و سپس Ubuntu Mono را به عنوان داده مقدار آن وارد کنید.

یک پنجره اوبونتو را اجرا کنید، روی نوار عنوان کلیک راست کرده و سپس دستور Properties را انتخاب کنید. روی تب “Font” کلیک کنید و سپس “Ubuntu Mono” را در لیست فونت انتخاب کنید.

نرم افزاری که در پوسته Bash نصب می کنید به پوسته Bash محدود می شود. شما می‌توانید از Command Prompt، PowerShell یا هر جای دیگری در ویندوز به این برنامه‌ها دسترسی داشته باشید، اما فقط در صورتی که دستور bash -c را اجرا کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.