.
نحوه فعال کردن نور شب (Night light) در ویندوز ۱۰ و ۱۱

نور شب به شما کمک می کند از چشمان خود در برابر نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش رایانه خود محافظت کنید. در اینجا نحوه فعال/غیرفعال کردن آن در ویندوز ۱۰ و ۱۱ آورده شده است.

(Night light) مدت زیادی است که بخشی از تنظیمات صفحه نمایش ویندوز بوده است. نور شب که برای اولین بار در به‌روزرسانی Creators معرفی شد، با محافظت از چشمانتان در برابر نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش رایانه، به شما کمک می‌کند در شب به خواب بروید.

اگر اغلب متوجه می‌شوید که در اواخر شب با خستگی چشم و بدون خواب به صفحه‌نمایش خیره شده‌اید، در اینجا نحوه فعال کردن و پیکربندی تنظیمات نور شب در ویندوز ۱۰ و ۱۱ برای اطمینان از اینکه کار مداوم برای دوره‌های طولانی با برنامه خواب شما تداخلی ایجاد نمی‌کند، در اینجا آمده است.

نحوه فعال کردن (Night light) در ویندوز ۱۰ و ۱۱

برای روشن کردن نور شب در ویندوز، با فشار دادن Win + I به تنظیمات بروید. سپس روی System کلیک کنید و از نوار کناری سمت چپ، Display را انتخاب کنید. می توانید به راحتی گزینه روشن کردن چراغ شب را در نگاه اول پیدا کنید.

به سادگی دکمه (Night light) را تغییر دهید تا آن را فعال کنید. فعال کردن نور شب به این روش آن را روشن می‌کند، اما بسته به زمان فعلی، ممکن است رنگ صفحه‌نمایش گرم‌تر شود یا خیر. در هر صورت، باید برخی از تنظیمات را تغییر دهید تا به راحتی آنها را تغییر دهید. در بخش بعدی به جزئیات این تنظیمات را خواهیم پرداخت.

توجه:

رابط کاربری برای ویندوز ۱۰ و ۱۱ کمی متفاوت است، اما گزینه ها و برچسب ها هنوز یکسان هستند. مراحل ذکر شده در بالا در هر دو نسخه ویندوز به خوبی کار می کنند.

اگر می خواهید به سرعت چراغ شب را بدون در نظر گرفتن زمان فعلی روشن کنید، روی نماد Notifications واقع در پایین سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید. سپس، روی Night Light کلیک کنید تا به سرعت ویژگی فیلتر نور آبی فعال شود.

اگر نمی‌توانید دکمه فعال کردن نور شب را در ویندوز ۱۱ پیدا کنید، روی Edit (نماد Pencil) کلیک کنید و Add را انتخاب کنید. اکنون از لیست گزینه های موجود، Night Light را انتخاب کرده و روی Done کلیک کنید تا این گزینه به تنظیمات سریع اضافه شود.

اضافه کردن نور شب به تنظیمات سریع ویندوز ۱۱
اگر چراغ شب در رایانه شما کار نمی کند، راهنمای دقیق ما را در مورد تعمیر نور شب در ویندوز دنبال کنید.

تنظیمات نور شب را در ویندوز پیکربندی کنید

ویندوز به شما امکان می دهد قدرت و برنامه فیلتر نور آبی را تغییر دهید. برای انجام این کار، پنجره تنظیمات را باز کنید و به System > Display بروید. در ویندوز ۱۰، روی گزینه تنظیمات (Night light) که درست زیر دکمه جابجایی قرار دارد، کلیک کنید.

کاربران ویندوز ۱۱ می توانند برای مشاهده تنظیمات نور شب در هر جایی از کادر نور شب کلیک کنند.

تنظیمات برای هر دو نسخه ویندوز کم و بیش یکسان است. فقط برچسب گزینه ها متفاوت است.

روشن کردن نور شب

اولین دکمه با عنوان Turn on now است و (Night light) را در سیستم شما فعال می کند. مانند گزینه نور شب که در تنظیمات سریع نوار وظیفه یافت می شود کار می کند. فعال کردن نور شب با استفاده از این گزینه، فیلتر نور آبی را صرف نظر از زمان فعلی روشن می کند.

اصلاح قدرت فیلتر نور آبی

در ادامه با یک نوار لغزنده روبرو خواهید شد که به شما امکان می دهد قدرت فیلتر را کنترل کنید. انتخاب مقدار بالاتر رنگ صفحه نمایش شما را گرمتر می کند. می توانید با این تنظیمات بازی کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهترین کار را دارد.

در حالت ایده آل، باید مقداری را انتخاب کنید که در کار شما اختلال ایجاد نکند و همچنان به شما کمک کند از چشمان خود در برابر نور آبی محافظت کنید. در حدود ۳۰ تا ۴۰ بهترین و راحت ترین حالت برای اکثر افراد خواهد بود.

برنامه ریزی نور شب در ویندوز

اگر می‌خواهید ساعت‌های خود را برای فیلتر تنظیم کنید، می‌توانید این کار را با استفاده از گزینه Schedule night light انجام دهید. این تنظیم به شما امکان می دهد زمانی را مشخص کنید که در طی آن می خواهید فیلتر نور آبی را فعال کنید. هنگام شروع و پایان دوره، ویندوز (Night light) را به طور خودکار برای شما تغییر می دهد.

برای شروع، Schedule night light را فعال کنید. می توانید ساعت ها را به صورت دستی تنظیم کنید یا از گزینه راحت تر استفاده کنید که نور شب را در هنگام غروب خورشید فعال می کند و در هنگام طلوع خورشید آن را غیرفعال می کند. البته به یاد داشته باشید که این گزینه از شما می خواهد که خدمات موقعیت مکانی را در دستگاه خود فعال کنید. اگر نمی‌خواهید خدمات موقعیت مکانی را روشن کنید، می‌توانید ساعت طلوع و غروب خورشید را به صورت دستی تنظیم کنید.

برای انجام این کار، از فیلدهای Turn on و Turn off استفاده کنید تا محدوده ای را مشخص کنید که در طی آن می خواهید (Night light) را فعال کنید. بهترین زمان برای روشن کردن چراغ شب چند ساعت قبل از زمان خواب است.

وقتی ساعت روشن و خاموش را تنظیم کردید، به تنظیمات نمایشگر برگردید و با روشن کردن گزینه روشن، نور شب را فعال کنید. ویندوز اکنون به طور خودکار نور شب را با شروع ساعت فعال می کند و پس از پایان دوره آن را غیرفعال می کند.

آیا نور شب برای چشمان شما خوب است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات مثبت نور شب، ابتدا باید بدانید نور آبی چگونه بر برنامه خواب ما تأثیر می گذارد. نور آبی که معمولاً توسط خورشید و سایر دستگاه‌های صفحه‌نمایش ساطع می‌شود، بدن ما را تحریک می‌کند تا با مسدود کردن تولید ملاتونین، هورمونی که به شما کمک می‌کند به خواب بروید، بیدار شود.

خیره شدن به صفحه نمایش در حین یا قبل از خواب می تواند به طور جدی خواب شما را مختل کند. ویژگی نور شب به عنوان یک فیلتر نور آبی برای صفحه نمایش شما عمل می کند و رنگ های پر جنب و جوش و روشن را با رنگ های گرم تر مانند سایه های نارنجی و قرمز جایگزین می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مشابه (Night light)، حالت تاریک است. حالت تاریک، تم روشن پیش‌فرض را با یک تم تیره جایگزین می‌کند که به جای عکس، متن سفید روی پس‌زمینه سیاه دارد.

اگرچه حالت تاریک می تواند به شما کمک کند تا میزان نور آبی را کاهش دهید، اما به اندازه نور شب موثر نیست. ترکیب هر دو حالت نمایشگر می تواند به جلوگیری از خستگی چشم ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نمایشگرهای روشن کمک کند.

ویندوز به شما کمک می کند از چشمان خود مراقبت کنید

دسترسی به ویژگی نور شب در ویندوز بسیار آسان است (و در صورت نیاز از آن استفاده کنید). حتی می‌توانید آن را طوری برنامه‌ریزی کنید که فیلتر را برای چند ساعت در روز فعال کند و پس از پایان ساعت آن را به‌طور خودکار غیرفعال کنید.

نه تنها ویندوز، بلکه سایر سیستم عامل ها نیز ویژگی های مشابهی را برای کاهش تاثیر نور آبی بر چشم کاربران ارائه می دهند. اگر مال شما یکی ندارد، نگران نباشید زیرا می توانید از تکنیک های دیگری برای ایمن نگه داشتن چشمان خود استفاده کنید. همچنین می توانید استفاده از صفحه نمایش خود را کنترل کرده و سعی کنید آن را برای جلوگیری از خستگی چشم محدود کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.