.
ری ست کردن ویندوز ۱۱: هر آنچه که باید بدانید

ری ست کردن ویندوز ۱۱ می تواند به شما کمک کند از ابتدا شروع کنید و در عین حال شما را به تنظیمات کارخانه بازگرداند و در صورت تمایل برنامه اصلی نصب شود.  ری ست کردن رایانه شخصی در ویندوز ۱۱ کاملاً آسان است، اما خطاهایی که با آن مواجه می شوید اغلب می تواند دسترسی به دسکتاپ را برای شما دشوار کند. اگر با چنین مشکلاتی روبرو هستید، همیشه می توانید با استفاده از راهنمای CMD زیر، سیستم عامل را بازنشانی کنید و دوباره از ابتدا شروع کنید. حتی می توانید انتخاب کنید که اطلاعات خود را حفظ کنید یا به طور کلی حذف کنید. از راهنمای زیر استفاده کنید تا به راحتی کامپیوتر خود را بسته به نیاز فعلی خود تنظیم مجدد کنید.

چگونه می توانم ویندوز ۱۱ را به تنظیمات کارخانه برگردانم؟
۱. کامپیوتر خود را ری ست کنید (راه حل اول از ری ست کردن ویندوز ۱۱)

از راهنمای زیر برای بازنشانی رایانه شخصی خود از برنامه تنظیمات رایانه شخصی خود استفاده کنید. با این حال، اگر دسکتاپ شما در حال حاضر به دلیل BSOD یا بیشتر غیرقابل دسترسی است، می توانید از راهنمای زیر برای تنظیم مجدد رایانه خود از USB/ISO استفاده کنید.

۱.کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشار دهید.

۲.روی منوی تنظیمات کلیک کنید.

۳.به قسمت Update & Security بروید.

۴.در پنجره سمت چپ، Recovery را انتخاب کنید.

۵.از سمت راست روی Reset PC کلیک کنید.

 

۶.اکنون می توانید بسته به نیاز فعلی خود یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.

 Keep my files: همه برنامه‌ها و سرویس‌های شخص ثالث نصب‌شده حذف خواهند شد، اما فایل‌های شخصی در هارد دیسک شما حفظ خواهند شد.
Remove everything: با این کار همه سرویس‌های برنامه‌ها، فایل‌ها، فایل‌های شخصی و موارد دیگر از سیستم شما حذف می‌شود.

۷.گزینه مورد نظر برای نصب مجدد ویندوز را انتخاب کنید.

Cloud Download: ویندوز آخرین نسخه سیستم عامل خود را دانلود و بر روی سیستم شما نصب می کند. برای این گزینه به اتصال شبکه نیاز دارید.
 Local Reinstall: ویندوز از فایل های بازیابی در پارتیشن بازیابی برای نصب مجدد سیستم عامل و بازگرداندن شما به تنظیمات پیش فرض کارخانه استفاده می کند.

۸.روی Next کلیک کنید.

۹.روی Reset کلیک کنید.

فرآیند Reset اکنون شروع می شود و ممکن است رایانه شما چند بار در طول این فرآیند به تنهایی راه اندازی مجدد شود. توصیه می کنیم تا زمانی که دوباره به Windows 11 OOBE منتقل شوید، این کار را به حال خود رها کنید.

۲. از Command Prompt استفاده کنید (راه حل دوم از ری ست کردن ویندوز ۱۱)
Factory reset from CMD

اگر به دلایلی نمی توانید به دسکتاپ یا درایو خود دسترسی پیدا کنید، می توانید به جای آن از CMD برای ریست مستقیم رایانه خود استفاده کنید. از راهنمای زیر برای تنظیم مجدد رایانه خود با استفاده از روش CMD مورد نظر استفاده کنید.

Trigger reset window from CMD.2.1  

در صورتی که همه چیز روی سیستم ویندوز شما کار کند، می‌توانید کادر گفتگوی سنتی Windows 11 Reset را از CMD فعال کنید. سپس می توانید از کادر محاوره ای خود و راهنمای موجود در بالا استفاده کنید تا به راحتی رایانه شخصی خود را بازنشانی کنید. برای شروع از راهنمای زیر استفاده کنید.

۱.روی نماد “جستجو” در نوار وظیفه خود کلیک کنید و “CMD” را جستجو کنید. همچنین می توانید کلید ترکیبی “Windows + S” را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا جستجو ظاهر شود.


۲.سپس روی Run as administrator کلیک کنید.

۳.در پنجره باز شده دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید:

systemreset -factoryreset

۴.اکنون باید بتوانید پنجره تنظیم مجدد سنتی را بر روی صفحه نمایش خود مشاهده کنید.
۵.دستورالعمل های روی صفحه را برای تنظیم مجدد رایانه خود دنبال کنید.
این گزینه فقط در مورد راه اندازی کادر گفتگوی سنتی Windows 11 Reset از Command Prompt است.

۲.۲ . برای ری ست کردن ویندوز ۱۱ بطور کامل از CMD استفاده کنید
اگر نمی‌توانید ویندوز ۱۱ را راه‌اندازی کنید یا به دسکتاپ خود دسترسی پیدا کنید، می‌توانید از راهنمای زیر برای راه‌اندازی CMD از دیسک بازیابی و سپس ریست کردن رایانه شخصی خود استفاده کنید. برای شروع، راهنمای زیر را دنبال کنید.

 • از دستگاه بازیابی خود در سیستم خود بوت شوید. هنگامی که در صفحه نصب قرار گرفتید، “Shift+F10” را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا CMD ظاهر شود.
 • هنگام بوت شدن از درایو بازیابی، احتمالاً در دایرکتوری زیر قرار خواهید گرفت.
X:
 • دستور زیر را وارد کنید تا به درایو بوت خود بروید.
C:;
 • دستور زیر را برای ریست کردن سیستم خود وارد کنید:
systemreset
 • از دستورالعمل های روی صفحه پیروی کنید.
۳. از ISO استفاده کنید ( (راه حل سوم از ری ست کردن ویندوز ۱۱)

 اگر با مشکلات فایل خراب یا BSOD مواجه هستید، احتمال اینکه حتی نتوانید به دسکتاپ خود دسترسی پیدا کنید وجود دارد. نترسید، در چنین مواردی می توانید از ISO ویندوز ۱۰ یا ۱۱ استفاده کنید و رایانه شخصی خود را از درایو USB ری ست کنید. با این حال، قبل از اینکه بتوانید رایانه شخصی خود را با استفاده از این روش بازنشانی کنید، ابتدا باید یک USB قابل بوت ایجاد کنید. برای شروع، راهنمای زیر را دنبال کنید. یک درایو قابل بوت بسازید برای ایجاد یک درایو قابل بوت به نرم افزار شخص ثالث نیاز دارید. ما از Rufus برای این راهنما استفاده خواهیم کرد که با استفاده از لینک قابل دانلود است. برای ایجاد یک USB قابل بوت از ISO ویندوز ۱۱ خود، راهنما را دنبال کنید.

۱. Rufus را دانلود و بر روی دستگاه خود راه اندازی کنید. پس از راه اندازی، روی «دستگاه» در بالا کلیک کنید و درایو USB خود را انتخاب کنید

۲.روی «SELECT» در زیر آن کلیک کنید.

۳.اکنون مرور کنید و ISO ویندوز ۱۱ را از حافظه محلی خود انتخاب کنید. پس از انتخاب، Rufus به طور خودکار ISO را شناسایی کرده و جزئیات لازم را پر می کند. پس از اتمام این فرآیند، روی “شروع” در پایین صفحه خود کلیک کنید.

Rufus اکنون شروع به ایجاد USB قابل بوت شما می کند. پس از اتمام فرآیند، می توانید برنامه را ببندید و USB را از سیستم خود خارج کنید.
کامپیوتر خود را ریست کنید

USB قابل بوت را که به تازگی ایجاد کردیم به سیستم خود وصل کنید و آن را روشن کنید. در صورت روشن بودن، سیستم خود را ریستارت کنید. هنگامی که از شما خواسته شد تا پس از شناسایی USB شما وارد تنظیمات ویندوز شوید، هر کلیدی را می توانید فشار دهید.

 • اکنون با صفحه نصب ویندوز ۱۱ روبرو خواهید شد. در صفحه انتخاب زبان روی «بعدی» کلیک کنید.
 • اکنون روی «Repair my computer» در گوشه سمت چپ پایین پنجره کلیک کنید.
 • “عیب یابی” را انتخاب کنید.
 • اکنون بر روی “بازیابی از درایو” کلیک کنید.
 • درایو USB قابل بوت خود را از این لیست انتخاب کنید و دستورالعمل های روی صفحه را برای تنظیم مجدد رایانه خود دنبال کنید.

توضیحات:

نحوه ری ست کردن ویندوز ۱۱ بدون از دست دادن اطلاعات

تا زمانی که بتوانید کادر محاوره ای Reset را باز کنید، به راحتی می توانید ویندوز ۱۱ را بدون از دست دادن اطلاعات بازنشانی کارخانه ای کنید. شما می توانید از هر یک از راهنماهای بالا برای تنظیم مجدد رایانه خود به طور معمول استفاده کنید و به سادگی “Keep my files” را در هنگام شروع انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود که ویندوز ۱۱ هنگام تنظیم مجدد رایانه، فایل‌ها و داده‌های شخصی شما را به حال خود رها کند. پس از تکمیل فرآیند Reset، تنظیمات سفارشی شما نیز بازیابی خواهند شد. لطفاً به خاطر داشته باشید که هیچ برنامه شخص ثالثی با این روش ذخیره نخواهد شد. با این حال، ویندوز ۱۱ لیستی از تمام برنامه ها و برنامه های حذف شده را پس از تکمیل تنظیم مجدد، در دسکتاپ شما ارائه می دهد.

نحوه ری ست کردن ویندوز ۱۱ بدون رسانه نصب

اگر رسانه نصب ندارید، می توانید از راهنمای ذکر شده برای تنظیم مجدد رایانه خود به راحتی استفاده کنید. با این حال، اگر با BSOD مواجه هستید، توصیه می کنیم کامپیوتر خود را در حالت ایمن بوت کنید. سپس می توانید با استفاده از برنامه تنظیمات یا با استفاده از CMD، رایانه شخصی خود را از حالت ایمن بازنشانی کنید. با این حال، اگر به دلایلی نمی توانید به حالت ایمن نیز دسترسی پیدا کنید، توصیه می کنیم از CMD در بخش عیب یابی ویندوز برای تنظیم مجدد رایانه خود استفاده کنید. در نهایت، اگر به نظر می رسد که برای شما نیز شکست بخورد، احتمالاً به این معنی است که نصب شما به طور جدی خراب شده است. در چنین مواردی، به رسانه نصب خارجی نیاز خواهید داشت و متأسفانه هیچ راه حل دیگری وجود ندارد که بتوانید در این مورد استفاده کنید.

نحوه ری ست کردن ویندوز ۱۱ بدون رمز عبور

متأسفانه، اگر رمز عبور خود را فراموش کرده اید، باید هنگام تنظیم مجدد رایانه خود نیز از شر داده های خود خلاص شوید. داده‌های ویندوز از طریق رمزهای عبور حساب کاربری شما رمزگذاری می‌شوند و ما به شدت توصیه می‌کنیم قبل از حذف تمام داده‌های خود، رمز عبور خود را بازیابی کنید. با این حال، اگر نمی توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید، لطفاً هنگام تنظیم مجدد رایانه شخصی، گزینه Remove Everything را انتخاب کنید تا همه فایل ها حذف شوند و دوباره شروع به کار کنند. اگر با یک حساب مایکروسافت و نه یک حساب محلی وارد شده اید، می توانید به راحتی رمز عبور خود را بازنشانی کنید. با این حال، اگر یک حساب محلی داشتید، بازیابی حساب خود کمی دشوار است.

نحوه ری ست کردن ویندوز ۱۱ از بوت

با استفاده از درایو ویندوز ۱۱ به راحتی می توانید ویندوز ۱۱ را از منوی بوت به حالت کارخانه بازنشانی کنید. در حالت ایده‌آل، این باید یک رسانه بازیابی ویندوز ۱۱ باشد، اما یک دیسک رسانه ویندوز ۱۰ نیز کار می‌کند و به شما کمک می‌کند کامپیوتر خود را بازنشانی کنید. پس از بوت شدن در صفحه نصب، کلید Shift + F10 را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا پنجره CMD باز شود. سپس می‌توانید «C:» را تایپ کنید تا به درایو بوت خود بروید. هنگامی که به درایو C: خود سوئیچ کردید، می توانید از راهنمای CMD بالا استفاده کنید تا به راحتی بازنشانی را برای رایانه شخصی خود راه اندازی کنید.

نحوه فرمت کردن ویندوز ۱۱

این یک اصطلاح قدیمی است که معمولاً به نصب جدید ویندوز اشاره دارد. شما فقط می توانید درایوها را در دنیای کامپیوتر فرمت کنید، بنابراین اگر درایو بوت خود را فرمت کنید، باید ویندوز ۱۱ را مجدداً دوباره روی رایانه شخصی خود نصب کنید. بسیاری از OEM ها پارتیشن های لازم را در درایو بوت ایجاد می کنند که داده های مهم سیستم شما از جمله شماره سریال، اطلاعات گارانتی، مجوز ویندوز و موارد دیگر را ذخیره می کند.

یک پارتیشن بازیابی نیز معمولاً در درایو بوت وجود دارد که به شما کمک می‌کند ویندوز را به راحتی بازنشانی کنید و درایورهای کارخانه و موارد دیگر را در صورت نصب خراب در آینده نصب کنید. مهمتر از آن، این پارتیشن ها همچنین حاوی درایورهای لازم برای OOBE در سیستم شما بدون سیستم عامل هستند. بنابراین فرمت کردن درایو بوت معمولا ایده بدی است مگر اینکه بدانید چه کاری انجام می دهید. اگر همچنان اصرار دارید که درایو بوت خود را فرمت کنید، به راحتی می توانید با استفاده از هر رسانه بازیابی که در اختیار دارید این کار را انجام دهید. ما توصیه می کنیم از یک USB قابل بوت با ISO ویندوز ۱۱ استفاده کنید. برای شروع، راهنمای زیر را دنبال کنید.

 • رسانه بازیابی خود را به سیستم خود وصل کنید و آن را روشن کنید. هنگامی که از رسانه بازیابی شما خواسته شد هر کلیدی را فشار دهید.
توجه: اگر رسانه بازیابی شما در طول فرآیند بوت نمایش داده نشد، ممکن است لازم باشد اولویت بوت خود را در منوی BIOS تغییر دهید.
 • هنگامی که در صفحه نصب قرار گرفتید، زبان و فرمت ورودی خود را انتخاب کنید و پس از اتمام «بعدی» را فشار دهید.
 • بر روی ‘Install Now’ کلیک کنید.
 • هنگامی که در صفحه بعدی قرار گرفتید، “Shift + F10” را روی صفحه کلید خود فشار دهید.
 • حالا دستور زیر را تایپ کرده و «Enter» را فشار دهید.

Diskpart

 • سپس دستور زیر را تایپ کرده و “Enter” را فشار دهید.

List Disk

 • اکنون لیستی از تمام دیسک های موجود در سیستم خود دریافت خواهید کرد. نام درایو بوت خود را از این لیست یادداشت کنید.
 • حالا دستور زیر را تایپ کنید. شماره دیسک درایو بوت خود را جایگزین «X» کنید

Select Disk X

 • اکنون دیسک انتخاب می شود، اکنون می توانید با استفاده از دستور زیر همه چیز روی آن را حذف کنید.

Clean

 • اکنون درایو به طور کامل پاک می شود و باید دوباره آن را راه اندازی کنید. دستور زیر را وارد کنید تا دیسک خود را به Gpt تبدیل کنید.

Convert GPT

 • و بس! اکنون درایو خود را فرمت کرده اید. اکنون می توانید به مراحل نصب برگردید و یک حجم کاملاً جدید برای درایو بوت جدید خود ایجاد کنید.
تفاوت بین Reset، Refresh و Format

تفاوت های زیادی بین تنظیم مجدد رایانه، تازه کردن رایانه شخصی و فرمت کردن رایانه شخصی شما وجود دارد. اگر این اولین باری است که ویندوز ۱۱ خود را بازنشانی یا به‌روزرسانی می‌کنید، ممکن است بین این اصطلاحات سردرگم شوید. می‌توانید از راهنمای زیر برای آشنایی آسان با این سه عبارت استفاده کنید.

Reset:ری ست رایانه شخصی به بازگردانی رایانه به حالت اولیه در زمانی که برای اولین بار از کارخانه خارج شد، با همه نرم افزارهای مورد نظر که برای اولین بار روی رایانه شخصی شما نصب شده است، اشاره دارد. هنگام بازنشانی رایانه شخصی، می توانید فایل های شخصی خود را ذخیره کنید یا آنها را به طور کامل حذف کنید.
Refresh: اصطلاحی است که در ویندوز ۸ معرفی شد و بعداً در خود گزینه Reset گنجانده شد. اکنون گزینه Refresh به عنوان یک نوع گزینه Reset وجود دارد. اگر تصمیم دارید فایل های شخصی خود را هنگام تنظیم مجدد رایانه خود نگه دارید، اساساً رایانه شخصی خود را تازه سازی می کنید. فایل‌های شخصی، برنامه‌های کارخانه، و برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت شما در حین حذف و بازخوانی هر چیز دیگری حفظ می‌شوند.
Format: فرمت اصطلاحی است که به اشتباه هنگام اشاره به نصب مجدد ویندوز تمیز استفاده می شود. فرمت به فرمت کامل درایو بوت و سپس شروع از ابتدا برای نصب یک نسخه جدید از ویندوز اشاره دارد.

آیا باید لپ تاپ را ریست کنم؟

بله، با استفاده از یکی از گزینه های بالا می توانید به راحتی لپ تاپ خود را ریست کنید. ریست کردن رایانه شما عمدتاً بدون خطر است و اگر همه کارها را به درستی انجام دهید باید در کوتاه ترین زمان انجام شود. لپ‌تاپ‌ها دارای یک درایو بازیابی اختصاصی هستند که دستگاه شما را به تنظیمات کارخانه باز می‌گرداند و همه برنامه‌ها و درایورهای سیستم را دوباره نصب می‌کند. از این رو نترسید، می توانید به راحتی ویندوز ۱۱ خود را در لپ تاپ خود با استفاده از هر یک از روش های بالا بازنشانی کنید. در مورد لایسنس ویندوز خود نیز نگران نباشید، زیرا نصب مجدد ویندوز ۱۱ به صورت خودکار در لپ تاپ شما با استفاده از مجوز همراه در زمان خرید فعال می شود.

آیا باید لپ تاپ را فرمت کنم؟

اگر می دانید چه کاری انجام می دهید، مطمئن باشید، اما برای اکثر کاربران، ما این کار را توصیه نمی کنیم. درایورهای لپ تاپ به سختی تهیه می شوند و در بسیاری از موارد، شما برای درایورهای مناسب تنها به OEM متکی هستید. اگر در نهایت درایو خود را فرمت کنید، پارتیشن بازیابی خود را نیز از دست خواهید داد، به این معنی که هر بار که ویندوز را بازنشانی یا نصب مجدد می‌کنید، باید درایورهای خود را از خارج تهیه کنید. اگر سیستم قدیمی دارید، باید بسیار مراقب باشید زیرا پس از چند سال، سایت پشتیبانی بسیاری از لپ‌تاپ‌ها حذف می‌شود و تنها چند درایور اصلی در سایت باقی می‌ماند تا کار کنند.

در خاتمه از آنجایی که نظر شما برای ما بسیار مهم است، از گذاشتن نظر در بخش زیر دریغ نکنید و نظرات خود را در مورد این موضوع با یکداون در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.