.
نحوه افزودن یا حذف ویژگی های اختیاری Optional Features در ویندوز ۱۱

ویندوز ۱۱ ویژگی های اختیاری Optional Features مانند قابلیت نمایش بی سیم، نمایشگر XPS و غیره را ارائه می دهد. با این حال، باید این ویژگی های اختیاری را فعال یا غیرفعال کنید. اگر ندانید کجا به دنبال آنها بگردید می تواند دردسرساز باشد.

قابلیت‌های اختیاری، ویژگی‌هایی هستند که در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را فعال کنید، با این حال آن‌ها کاربردهای مخصوص به خود را دارند و بیشتر برای کسب و کارها و مراکز آموزشی توسعه پیدا کرده‌اند، جایی که مدیر به کنترل بیشتری روی شبکه کامپیوتر نیاز دارد و فعالسازی آن‌ها تنها روی یک کامپیوتر کار منطقی محسوب نمی‌شود.

البته، ممکن است بخواهید این ویژگی های اختیاری را آزمایش یا استفاده کنید. ما راه‌های مختلفی را برای افزودن یا حذف ویژگی‌های اختیاری در رایانه شخصی ویندوز ۱۱ به شما نشان خواهیم داد.

۱. با استفاده از برنامه تنظیمات، Optional Features ویژگی‌های اختیاری  را اضافه یا حذف کنید

سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای افزودن یا حذف آسان ویژگی‌های اختیاری از طریق برنامه تنظیمات در ویندوز ۱۱ است. برنامه تنظیمات بازطراحی‌شده مقصد یک‌جای شما برای بهینه‌سازی و تغییر گزینه‌ها در ویندوز است.

در اینجا نحوه افزودن یا حذف سریع ویژگی های اختیاری Optional Features با استفاده از برنامه تنظیمات در رایانه شخصی ویندوز ۱۱ آمده است:

مرحله ۱: میانبر Windows + I را فشار دهید تا برنامه تنظیمات باز شود.

مرحله ۲: در داخل برنامه تنظیمات، روی گزینه Apps در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید. سپس از قسمت سمت راست بر روی گزینه Optional features کلیک کنید.

مرحله ۳: روی دکمه “مشاهده ویژگی ها” در سمت راست بخش “افزودن یک ویژگی اختیاری Optional Features” کلیک کنید.

مرحله ۴: ویژگی اختیاری Optional Features را که می خواهید اضافه کنید پیدا کنید و کادر کنار آنها را انتخاب کنید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

مرحله ۵: در صفحه زیر، روی دکمه Install کلیک کنید.

در همین حال، اگر می‌خواهید یک ویژگی اختیاری را که قبلاً روی رایانه شخصی شما نصب شده است حذف کنید، مراحل ۱ و ۲ را برای دسترسی به صفحه ویژگی‌های اختیاری دنبال کنید. سپس بر روی ویژگی مورد نظر برای حذف و سپس دکمه Uninstall کلیک کنید.

۲. افزودن یا حذف ویژگی‌های اختیاری Optional Features با استفاده از پانل کنترل

کنترل پنل به شما امکان می دهد برنامه های ناخواسته را حذف کنید و همچنین به شما امکان می دهد ویژگی های اختیاری ویندوز را فعال یا حذف کنید. در اینجا نحوه دسترسی به آن در رایانه شخصی ویندوز ۱۱ آمده است:

مرحله ۱: کلیدهای Windows + S را فشار دهید تا جستجوی ویندوز باز شود و Control Panel را تایپ کنید. سپس از نتایج کنترل پنل، روی Open کلیک کنید.

مرحله ۲: در پنجره کنترل پنل باز شده، روی منوی کشویی Category کلیک کرده و Large Icons را انتخاب کنید.

مرحله ۳: از لیست گزینه هایی که ظاهر می شود، روی گزینه ای که روی آن Programs and Features نوشته شده کلیک کنید.

۴: روی گزینه Turn Windows features on or off از نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.

توجه: برای دسترسی به گفتگوی ویژگی های ویندوز، باید امتیازات Administrative داشته باشید.

مرحله ۵: هنگامی که یک گفتگوی ویژگی‌های ویندوز روی صفحه ظاهر می‌شود، ویژگی‌های اختیاری را که می‌خواهید اضافه یا حذف کنید، با کلیک کردن بر روی کادرهای کنار آن‌ها انتخاب یا از حالت انتخاب خارج کنید. سپس روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

مرحله ۶: منتظر بمانید تا ویندوز فایل های مورد نیاز را جستجو کند. پس از انجام این کار، روی Restart now کلیک کنید تا کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و نصب یا حذف ویژگی های اختیاری را کامل کنید.

۳. افزودن یا حذف ویژگی‌های اختیاری با استفاده از Command Prompt

می‌توانید از Command Prompt در ویندوز برای انجام کارهای مدیریتی پیشرفته مانند رفع مشکلات مربوط به کلید فعال‌سازی، راه‌اندازی رایانه به حالت امن و غیره استفاده کنید. با این حال، این همه ماجرا نیست. همچنین می توانید از Command Prompt برای افزودن یا حذف ویژگی های اختیاری در رایانه شخصی ویندوزی خود استفاده کنید. در اینجا چگونه است:

مرحله ۱: کلیدهای Windows + S را فشار دهید و Command Prompt را تایپ کنید. سپس از نتایج Command Prompt روی Run as administrator کلیک کنید.

مرحله ۲: هنگامی که یک فرمان User Account Control (UAC) روی صفحه ظاهر شد، روی Yes کلیک کنید.

مرحله ۳: دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا تمام ویژگی های اختیاری موجود برای رایانه شخصی شما فهرست شود.

DISM /Online /Get-Capabilities

مرحله ۴: تا ویژگی مورد نظر برای اضافه کردن یا حذف کردن آن به پایین بروید و نام و شماره نسخه آن را کپی کنید.

برای این مثال، ما انتخاب می کنیم که اینترنت اکسپلورر کلاسیک را اضافه و سپس حذف کنیم، که با Browser.InternetExplorer نشان داده شده است~~~۰.۰.۱۱.۰

مرحله ۵: پس از کپی کردن نام ویژگی، دستور زیر را تایپ کنید تا یک ویژگی اختیاری به رایانه شخصی خود اضافه کنید.

شما باید قسمت <Name> فرمان را با هر ویژگی اختیاری که می خواهید نصب کنید جایگزین کنید. در مورد ما Browser.InternetExptorer~~~0.0.11.0 است.

DISM /Online /Add-Capability /CapabilityName:<Name>

سپس پس از اجرای دستور فوق، Y را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا کامپیوتر شما مجددا راه اندازی شود و ویژگی های اختیاری نصب شود.

مرحله ۶: دستور زیر را برای حذف یک ویژگی اختیاری از رایانه شخصی خود وارد کنید.

شما باید قسمت <Name> فرمان را با هر ویژگی اختیاری جایگزین کنید تا آن را از رایانه شخصی خود حذف کنید. در مورد ما Browser.InternetExptorer~~~0.0.11.0 است.

<DISM /Online /Remove-Capability /CapabilityName:<Name

سپس هنگامی که دستور ذکر شده در بالا را اجرا کردید، Y را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا کامپیوتر شما مجددا راه اندازی شود و حذف نصب تمام شود.

علاوه بر Command Prompt، شما همچنین می توانید از Windows PowerShell برای اجرای تقریباً تمام وظایف اداری در رایانه شخصی خود استفاده کنید. در اینجا نحوه استفاده از Windows PowerShell برای افزودن یا حذف ویژگی‌های اختیاری در رایانه شخصی ویندوز ۱۱ آمده است:

مرحله ۱: کلیدهای Windows + S را فشار دهید تا جستجوی ویندوز باز شود و Windows PowerShell را تایپ کنید. سپس از نتایج PowerShell روی Run as administrator کلیک کنید.

مرحله ۲: هنگامی که یک فرمان User Account Control (UAC) ظاهر شد، روی Yes کلیک کنید.

مرحله ۳: دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا تمام ویژگی های اختیاری موجود در رایانه شخصی شما فهرست شود.

Get-WindowsOptionalFeature -Online | FT

مرحله ۴: به پایین بروید و به دنبال ویژگی اختیاری Optional Features که می‌خواهید اضافه یا حذف کنید بگردید و نام آن را یادداشت یا کپی کنید.

برای این مثال، Legacy Windows Media Player را که با WindowsMediaPlayer مشخص می‌شود، اضافه می‌کنیم، سپس حذف می‌کنیم.

مرحله ۵: هنگامی که نام ویژگی را یادداشت کردید، دستور زیر را تایپ کنید تا یک ویژگی اختیاری Optional Features به رایانه شخصی خود اضافه کنید.

شما باید قسمت <Name> فرمان را با هر ویژگی اختیاری که می خواهید روی رایانه شخصی خود نصب کنید، جایگزین کنید، که در مورد ما WindowsMediaPlayer است:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName <Name> -All

پس از اجرای دستور ذکر شده در بالا، Y را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا کامپیوتر شما مجددا راه اندازی شود و ویژگی های اختیاری نصب شود.

مرحله ۶: دستور زیر را برای حذف یک ویژگی اختیاری Optional Features از رایانه شخصی خود وارد کنید.

شما باید قسمت <Name> فرمان را با هر ویژگی اختیاری جایگزین کنید تا آن را از رایانه شخصی خود حذف کنید، که در مورد ما WindowsMediaPlayer است:

Disable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName <Name>

پس از اجرای دستور، Y را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا کامپیوتر شما مجددا راه اندازی شود و فرآیند حذف تمام شود.

فعال کردن یا حذف ویژگی های اختیاری Optional Features در ویندوز ۱۱ نسبتا آسان است. می توانید بهترین استفاده را از آنها ببرید یا اجزای نرم افزاری استفاده نشده ای را که ممکن است ظرفیت ذخیره سازی رایانه شما را اشغال کنند حذف کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.