.
نحوه استفاده از دستور scp در سیستم عامل لینوکس

دستور scp کپی کردن فایل ها بین رایانه های لینوکس را آسان و ایمن می کند. از امنیت SSH استفاده می کند، اما بهتر از همه، ساده است. اگر می توانید از cp استفاده کنید، می توانید از scp استفاده کنید.

پروتکل کپی امن و scp

بیایید چند اصطلاح را تعریف کنیم: SCP وجود دارد و scp وجود دارد. حروف بزرگ SCP مخفف Secure Copy Protocol است. حروف کوچک scp مخفف امن cp است. به عبارت دیگر SCP یک پروتکل و scp یک برنامه است.

scp به عنوان وسیله ای امن و مطمئن برای کپی کردن فایل ها بین رایانه های لینوکس راه دور طراحی شده است. از SSH برای ایجاد اتصالات امن استفاده می کند. SSH یا پوسته امن، یک پروتکل شبکه رمزنگاری است که اغلب برای دسترسی و ورود به رایانه های لینوکس راه دور استفاده می شود. در توزیع های لینوکس، عملکرد SSH توسط OpenSSH ارائه می شود.

نحوه راه اندازی دسکتاپ از راه دور در اوبونتو

 نگرانی هایی در مورد استفاده از SCP مطرح شده است. از زمان OpenSSH نسخه ۸.۸، SCP منسوخ شده در نظر گرفته شده است. اجرای مدرن scp به طور پیش فرض از پروتکل انتقال فایل امن استفاده می کند. SSH هنوز برای اتصال امن استفاده می شود، اما انتقال فایل توسط SFTP انجام می شود. این همه نامرئی است و به طور جادویی در زیر هود اتفاق می افتد، و نحو scp یکسان باقی مانده است.

برنامه rsync بر scp ترجیح داده می شود، اما ممکن است با رایانه ای روبرو شوید که rsync را نصب نکرده باشد، و برای آن امتیازات root ندارید، به این معنی که نمی توانید آن را نصب کنید. کپی کردن فایل ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر در یک شبکه مستقل، scp کاملا مناسب است. برای اینکه scp کار کند، باید SSH روی همه رایانه‌هایی که از آنها کپی می‌کنید و از آنها کپی می‌کنید، اجرا شود.

برای مشاهده نسخه OpenSSH نصب شده بر روی رایانه خود، تایپ کنید:
ssh -V

کپی کردن یک فایل واحد

مانند دستور cp استاندارد، scp فایل ها را از محل منبع به محل هدف کپی می کند. برای کپی کردن یک فایل در رایانه راه دور، باید آدرس IP یا نام شبکه رایانه راه دور را بدانید. همچنین باید اعتبار یک حساب کاربری که دارای امتیازات نوشتن برای مکانی است که فایل را به آن ارسال می کنید، داشته باشید.

برای ارسال فایلی به نام “sample.txt” به رایانه ای به نام “فدورا-۳۴” در شبکه محلی، نحو به صورت زیر است:

/scp ./sample.txt [email protected]:/home/dave/Downloads

Copying a single file to a remote computer

دستور از موارد زیر تشکیل شده است:

  • scp: دستور scp
  • ./sample.txt: فایلی که قرار است ارسال کنیم. این در دایرکتوری فعلی است.
  • dave@: حساب کاربری در رایانه راه دوری که قرار است فایل را به آن ارسال کنیم.
  • fedora-34.local: نام شبکه کامپیوتر راه دور.
  • :/home/dave/Downloads/: مکانی برای کپی کردن فایل در کامپیوتر راه دور. به علامت “:” توجه کنید که نام کامپیوتر و مسیر را از هم جدا می کند.

از شما خواسته می شود رمز عبور حساب را در رایانه راه دور وارد کنید و سپس فایل کپی می شود.

اگر می خواهید فایل در رایانه راه دور نام دیگری داشته باشد، می توانید نام فایل را به مسیر مورد نظر اضافه کنید. برای کپی کردن همان فایل و نامگذاری آن “different-file.txt” از این نحو استفاده کنید:

scp ./sample.txt [email protected]:/home/dave/Downloads/different-file.txt

Copying a single file to a remote computer with a new name

دستور scp به‌طور بی‌صدا فایل‌های موجود را بازنویسی می‌کند، بنابراین هنگام کپی کردن فایل‌ها مراقب باشید. اگر فایلی با همان نام فایلی که در حال کپی کردن آن هستید در رایانه مورد نظر وجود داشته باشد، بازنویسی می شود و از بین می رود.

اگر رایانه مورد نظر از پورت SSH پیش‌فرض ۲۲ استفاده نمی‌کند، می‌توانید از گزینه -P (شماره پورت) برای ارائه شماره پورت مناسب استفاده کنید.

بازیابی یک فایل واحد

برای کپی کردن یک فایل از یک سرور راه دور، به سادگی سرور راه دور را به عنوان منبع قرار دهید و مسیر محلی را در جایی که می خواهید فایل به عنوان هدف کپی شود، قرار دهید. ما یک فایل به نام “development-plan.md” را از رایانه راه دور در فهرست فعلی رایانه محلی کپی می کنیم.

 .scp [email protected]:/home/dave/Downloads/development-plan.md

Copying a single file from a remote server to the current directory of the local computer

اگر نام فایلی را به مسیر محلی اضافه کنید، فایل کپی شده و به آن نام داده می شود.

scp [email protected]:/home/dave/Downloads/development-plan.md ./dp-1.md

Copying a single file from a remote server to the current directory of the local computer with a new name

فایل کپی شده اما به نام فایل مشخص شده ما تغییر نام داده است.

ls -hl *.md

کپی کردن چندین فایل

کپی کردن چندین فایل در هر جهت آسان است. می توانید هر تعداد فایل منبع را که دوست دارید فهرست کنید. در اینجا، ما دو فایل علامت گذاری و یک فایل CSV را کپی می کنیم.

/scp ./dp-1.md ./dp-2.md ./dp-3.csv [email protected]:/home/dave/Downloads

Copying multiple named files to a remote computer

سه فایل در کامپیوتر راه دور کپی می شوند. همچنین می توانید از حروف عام استفاده کنید. این دستور دقیقاً همان دستور آخر را انجام می دهد.

/scp ./dp. [email protected]:/home/dave/Downloads

کپی کردن چندین فایل در یک کامپیوتر راه دور با استفاده از حروف عام در نام فایل

Copying multiple files to a remote computer using wildcards in the filename

کپی بازگشتی دایرکتوری ها

گزینه -r (بازگردانی) به شما امکان می دهد کل درختان دایرکتوری را با یک دستور کپی کنید. ما دو فایل را در دایرکتوری به نام “داده” قرار داده ایم و یک دایرکتوری به نام “CSV” در دایرکتوری “داده” ایجاد کرده ایم. ما یک فایل CSV را در فهرست “data/CSV” قرار دادیم.

این دستور فایل ها را کپی می کند و ساختار دایرکتوری را در رایانه راه دور ایجاد می کند.

/scp -r ./data [email protected]:/home/dave/Downloads

Copying a directory tree to a remote computer

کپی کردن فایل ها بین سرورهای راه دور

حتی می توانید به scp دستور دهید فایل ها را از یک سرور راه دور به سرور دیگر کپی کند. نحو بسیار ساده است. شما نام حساب و آدرس شبکه سرور منبع و نام حساب و آدرس شبکه سرور مورد نظر را ارائه می دهید. فایل ها از سرور منبع کپی شده و در محل سرور مورد نظر کپی می شوند.

اگرچه نحو ساده است، اما اطمینان از اینکه همه چیز در جای خود قرار دارد کمی بیشتر فکر می کند. بدیهی است که مکانی که می‌خواهید فایل‌ها را در سرور راه دور کپی کنید باید توسط حساب کاربری که در خط فرمان مشخص کرده‌اید قابل دسترسی باشد. و آن حساب کاربری باید مجوز نوشتن در آن مکان داشته باشد.

یک پیش نیاز ظریف تر این است که دسترسی SSH باید بین رایانه محلی شما و رایانه مبدأ و همچنین بین سرورهای مبدأ و مقصد تنظیم شود. اطمینان حاصل کنید که می توانید از SSH برای ورود به سرور مورد نظر از سرور منبع استفاده کنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، scp نمی تواند متصل شود.

راه اندازی کلیدهای SSH

استفاده از گذرواژه‌ها خیلی سریع کثیف می‌شود، و – چون از شما رمز عبور برای هر حساب کاربری خواسته می‌شود – از خودکارسازی کامل فرآیند با یک اسکریپت جلوگیری می‌کند.

ما کلیدهای SSH را برای حساب های کاربری که در هر سرور راه دور استفاده می کنیم تنظیم می کنیم. این دسترسی یکپارچه SSH به سرور دیگر را برای آن دو کاربر فراهم کرد. این به ما امکان می دهد تا با استفاده از آن دو حساب کاربری، فایل ها را در هر جهت انتقال دهیم.

برای کپی کردن فایل‌ها از حساب کاربری «davem» در رایانه Manjaro به حساب «dave» در رایانه فدورا، از طریق یک فرمان scp صادر شده از رایانه محلی اوبونتو، نحو به شرح زیر است:

/scp [email protected]:/home/davem/man. [email protected]:/home/dave

Copying files from one remote server to another.

ما بی سر و صدا به خط فرمان بازگشتیم. با بررسی رایانه فدورا می‌بینیم که فایل‌های رایانه Manjaro کپی و دریافت شده‌اند.

Files from the Manjaro computer received on the Fedora computer

به طور پیش فرض، فایل ها مستقیماً از رایانه مبدأ به رایانه مورد نظر کپی می شوند. می توانید با استفاده از گزینه -۳ (سه طرفه) این مورد را لغو کنید.

با این گزینه، فایل ها از طریق رایانه محلی شما از مقصد به منبع منتقل می شوند. برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید دسترسی یکپارچه SSH از رایانه محلی شما به رایانه مورد نظر وجود داشته باشد.

/scp -3 [email protected]:/home/davem/man. [email protected]:/home/dave

Copying files from one remote server to another, through the local computer

هنوز هیچ نشانه ای وجود ندارد که اتفاقی افتاده باشد، حتی زمانی که فایل ها را از طریق رایانه محلی خود کانال می کنید. اثبات پودینگ، البته، بررسی کامپیوتر مورد نظر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پسورد فایل فشرده : yekdown.com

برای کپی کلیک کنید پسورد کپی شد، می‌توانید برای خارج کردن از فایل فشرده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نرم افزار

در صورتی نرم افزار، یا کرک نرم افزارتان را نمی توانید پیدا کنید، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان برای شما ارسال شود.